KadincaSayfa.Com

Hollanda’da İlk Kez Cinsiyetsiz Pasaport Verildi, Cinsiyet Kısmına “X” Yazıldı

Hollanda’da İlk Kez Cinsiyetsiz Pasaport Verildi, Cinsiyet Kısmına “X” Yazıldı

Hollanda ilk cinsiyetsiz pasaportunu, 2001 yılında ameliyatla kadın olan Leonne Zeegers’e verdi. 57 yaşındaki Zeegers’in pasaportunun cinsiyet kısmında kadın (V) ya da erkek (M) yerine X yazıyor.

Hollanda ilk cinsiyetsiz pasaportunu sahibine verdi. 57 yaşındaki Leonne Zeegers, cinsiyet kısmında kadın (V) ya da erkek (M) yerine X yazan pasaportunu teslim aldı.

2001 YILINDA AMELİYATLA KADIN OLMUŞTU
BBC Türkçe’nin haberine göre, erkek olarak doğan Zeegers, 2001 yılında ameliyatla kadın olmuştu, ancak şimdi kendisini cinsiyetler arası (interseks) olarak tanımlıyor.

“CİNSİYETSİZ KAYIT OLMAYI ENGELLEMEK BİREYSEL ÖZERKLİĞİN İHLALİ”
Zeegers’in konuyla ilgili açtığı davada hakimler cinsiyetsiz olarak kayıt olmayı engellemenin “Özel hayatın, kendi geleceğini saptamanın ve bireysel özerkliğin ihlâli” olduğuna hükmetmişti.

CİNSİYETİN “X” OLARAK TANIMLANMASINA MAHKEMELER KARAR VERİYOR
Hollanda halkının yüzde 4’ünün kendisini ne kadın ne de erkek olarak tanımladığını söylüyor. Ülkede bir kişinin cinsiyetinin X olarak tanımlanıp tanımlanamayacağına mahkemeler karar veriyor.

9 ÜLKEDE DAHA İZİN VERİLİYOR
Hollanda haricinde Arjantin, Avustralya, Danimarka, Hindistan, Kanada, Nepal, Malta, Pakistan ve Yeni Zelanda da cinsiyetsiz pasaportlara izin veriyor.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.