KadincaSayfa.Com

Hamilelik Belirtileri

Hamilelik Belirtileri

Hamileliğin ilk belirtisi adet gecikmesidir. Fakat her gecikmesi hamile kaldığımız anlamına gelmez. Adet gecikmesine, stres, yaşam tarzımızdaki değişiklikler, diet ve psikolojik gibi etkenlerde sebep olabilir.
Hamile kaldığımızı ne kadar erken öğrenirsek, gebelikle ilgili bakıma başlarız. Bu yüzden adet döneminiz geciktiği zaman hemen gebelik testi yapmalıyız. Bu testler, kan ve idrarla yapılır ama en sağlıklı test kan testidir. İdrar testinde ise tam olarak adet gecikmesinin 10 gün sonrası tespit edilir. Bazen hamilelik belirtisini ancak geç dönemlerde hissedebiliriz. Çoğu zaman belirtileri, renğli dönem öncesi belirtilerle karıştırabiliriz. Bu belirtileri yaşamıyor olmamız, hamile olmadığınız anlamına gelmez. Bu dönem, kişiden kişiye değişim göstermektedir, kimi kadınlar bu dönemi çok ağır yaşıyorlar, kimi kadınlar hissetmiyor bile. Bu durumda, aile hekiminize danışıp hareket etmede fayda vardır. Eczaneden alıp kendimiz yaptığımız testler, laboratuardakilere nispeten güvenilirlik oranı düşüktür.

anne olmak-hamilelik belirtileri

Hamileliğin ilk üç ayında anne adaylarında bazı psikolojik farklılıklar görülebilir. Anne adayı neşeliyken bir anda ağlama krizlerine tutulabilir. Zaman zaman sinirli, zaman zamanda çok sakindir.  Anne adayının bünyesi, hamileliğe alıştıkça bu sorunlar azalacaktır. Birçok gebelikte uyku sorunu da yaşanabilir,  Bunlar çok normal zira bütün gebe kadınların yaşadığı durumlardır.

hamilelik belirtileri

Bunun yanı sıra baba adayında da duygu değişiklikleri yaşanabilir. Eşi için endişelenir, yaşamadığı bir durum olduğu için yardım da edemez. Fakat çevrelerinde çocuk sahibi bireyler varsa, şanslıdırlar bu durumun geçici olduğunu onların ağzından duymak biraz rahatlatacaktır, anne ve baba adayını. Yalnız unutulmamalıdır ki en profesyonel yardım konunun uzmanı olan bir hekimden alınabilir. Bebeğin ilk kıpırdanması 20, haftalarda başlar. Daha önce anne olan bayanlara göre bebeğin kıpırdanmalarını 16. haftada hissettiklerini ifade ederken, ilk bebeğini bekleyen anne adayları 20 haftada kıpırdanma hissettiklerini dile getirirler.

hamilelik belirtileri

 

Ne sıklıkta doktor kontrolü gitmeliyiz?

Bu konuda doktorunuzun, size önereceği çizelgeyi takip etmelisiniz. Bazı özel durumların dışında, 32 haftaya kadar, ayda bir kez. 32 ve 36 haftalarda 15 günde bir gidilir. Daha sonraki çizelgeyi doktorumuz çizecektir. Bu kontrollerimizde, önemli tetkikler yapılır. Bebeğin gelişimi takip edilerek, herhangi bir anormallik varsa buna yönelik tedavi uygulanır. Kendi ve bebeğinizin sağlığını riske atmamak için hamilelikte düzenli kontrollerine gitmeyi ihmal etmeyiniz.
Bebeğin cinsiyeti ne zaman öğreniriz?

hamilemiyim-hamilelik belirtileri
Esasen bebeğin cinsiyeti döllenme meydana geldiği anda bellidir. Fakat bu cinsiyetin tespiti ancak dış cinsel organlar ültrason ile görülebilecek büyüklüğe ulaştığında mümkün olur. Çoğunlukla 14-16. haftalardan sonra bebek cinsiyetini ultrason ile tecrübeli gözler bebek cinsiyetini saptayabilir.
Bazı anne adayları, hamile kaldığını fark edene kadar, doğum kontrol hapı kullandığı için, panik yapabilir. Ancak yapılan araştırmalar, telaş yapmamanız doğrultusunda.

Etiketler:

Yorumlar
  1. roz dedi ki:

    merhaba
    benim bir sorum var.
    bir hamile kadin ne yontemle Gebelikte karn rüptürü mani ulur??
    nasil bir hamile kadinin karni 9 aya kadar guzel ve salim kalir?