KadincaSayfa.Com

Göz Bulanıklığı

Göz Bulanıklığı

Gözün ışığını kırarak, ışığa duyarlı bölümlerin kısacası merceği ile retinasının işlevinin yitirilmesi neticesinde, görüşün tamamen sağlanamıyor olması, keskin görüşte zorlanma, uzak ve yakında bulunan cisimler ile insanların iyi şeçilemiyor olmasıyla seyretmekte olan göz rahatsızlığıdır.

Görme bulanıklığı, ışığın az olduğu yerlerde ve de gece karanlığı ve ya normalim üstündeki aydınlıklarda ve de ışığın patlamasının olduğu hallerde yaşanır. Görme bulanıklığı; gözün görme eşiğine ulaşmamakta olan ve ya görme eşiğinin aşıldığı hallerde ortaya çıkar.

Görme Bulanıklığında Belirtiler:

Tıpta fotokopi diye de isimlenen ve de fazla ışığa maruz kalındığında hassaslaşma ve de bununla birlikte ağrının hissedilmesi halinde görme bulanıklığının nedeni olabilmektedir.

Göz, gelen ışığı istene ölçülerde kıramazsa ya da bir göz rahatsızlığının sebep olduğu görmede bulanıklık ve ya görmede azalma var ise buna ambliyopi denilir.

Eğer ki gözün bakış açısı, kısaca görüş alanı tamamiyle karanlıksa ve ya kısmi olarak karanlık parçanın, lekenin olduğu durumlarda skotom hastalığı olma olasılığınız çok yüksektir. Bütün bu hastalıklar görme bulanıklığıyla alakalıdır. Bu problemleri yaşıyor iseniz vakit kaybetmeden göz hekimine başvurmalısınız.

goz-bulanikligi

Görme Bulanıklığında Tedavi:

Vücuttaki gözlerin bakış açısına karşılık gelerek, iki sağlıklı gözde de bulunmakta olan simetrik ve de asimetrik olarak daralmakta olan iki görüş alanımız bulunur.

Bu bahsi geçen asimetrik ve de simetrik daralma görüş açısını %25 kaplamaktadır. Kim hallerdeyse daralmanın % 50 ‘lere çıkması uzmanlar tarafından belirtilmektedir. Güzün iç bölümünde, net biçimde görmemiz konusunda en mühim parça ve de görme sinirinde var olan sinir lifi bulunmaktadır. Bunlar, görmeyi net bir şekilde gerçekleştirebilmek için inanılmaz bir düzen içerisinde yerleştirilmiştir. Bu sebepten ötürü, eğer ki görmede bir bulanıklık probleminiz var ise uzman hekimler bu konuyu çok kolay bir şekilde, yalnızca ufak saptamalar ile çözerler.

Görme bulanıklığı önem verilmesi gerekmekte olan bir vaziyettir. Gözlerin yaşamsal değeri çok yüksektir ve de doğacak ufak bir bozukluk bile tedavisinin yapılmamasından ve ya gecikilmesinden dolayı beklenmedik ciddi sonuçları da doğuracağının unutulmaması gerekir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.