KadincaSayfa.Com

Göğüs Ağrısı

Göğüs Ağrısı

Dünya çağında olduğu üzere yurdumuzda da ölümlerdeki ilk sebep kalp rahatsızlıklarından dolayıdır. Kalp rahatsızlıklarının önemli bir bölümü öncesinde önemli belirtiler vermeden birden meydana çıkmaktadır. En mühim belirtisiyse göğüste ağrıdır.
Bu sebepten dolayı göğüs ağrıları ile alakalı yakınmaların kaynağının detaylıca incelenmesi gerekmektedir.
Göğsünüzde ağrımı var? Ağrının yanı sıra yanmanın, sıkışmanın, ağırlık varmış gibi şikayetleriniz mi var? Ağrılar kolunuza, boynunuza, midenize ve de sırtınıza kadar yaylıyor mu? Siz yoksa bir kalp hastası mısınız?
Göğüs ağrısı her yaşta, her yerde, herhangi bir iş yapılırken gerçekleşebilir. Geçici bir ağrı olacağı gibi, kimi zamanda sıkça görülmektedir. Kimi zamansa alelade ağrıymış casına alışkanlığa döndüğünü zannedebilirsiniz. Fakat göğüs ağrısı tek başına değerlendirilmesi gerekli mühim bir ipucudur. “gizli kalp hastası mıyım?” ve ya “göğüs ağrımın kalple alakası var mı?” şeklindeki sorulan için.

Göğüs ağrısı kalp krizinin habercisi olabilir
Psikolojik nedenlerden dolayı akciğerler, göğsün duvarı, kemiklerdeki ve kaslardaki rahatsızlıklar, yemek borusuyla, göğüs kafesindeki büyük damarlara kadar bir sürü nedenden dolayı göğüs ağrısı olabilir. Fakat bütün bunlar dışında kalp ile ilgili nedenler özel bir mühimmiyet taşımaktadır. Kalp kasındaki eksiklikte oluşan en mühim belirti göğüs ağrısıdır. Göğüs ağrısı bu açıdan değerlendirilmesi çok mühimdir.
Göğüs ağrısı kalpteki kanlanmanın eksik olmasından dolayı gerçekleştiğine göre, bu vaziyet kalp kaslarının beslenmesini sağlayan koroner damar daralması, yani kaçınılmaz bir kalp krizinin habercisi olur.

gogus-agrisi

Hangi tip göğüs ağrısı daha uyarıcı olmalı
Hepsinden öncelikli sigara kullanan, şeker rahatsızlığı olan, yüksek tansiyonu olan, ailede özelliklede genç yaşlarında kalp krizi yaşamış olan kişilerde göğüs ağrısına özen göstererek değerlendirilmesi gerekmektedir.
Kalpteki göğüs ağrıları genelde yürüyüşte ( yokuşlarda ve de yemeğin ardından) meydana gelir. Göğüs ağrısı, baskı ya da sıkışmalar şeklinde tanımlanmaktadır.
Genellikle göğüsün üst kısımlarında hissediliyor olmasına rağmen kimi zaman ortasında, altında ve de sıkça solunda hissedilmektedir. Göğsün solundan sol kolunuza ilerleme yapabilir. Angina pektoris denilmekte olan bu şekildeki göğüs ağrıları kararlıdır ve de sabittir, efor sonucu meydana gelmişse 10 dakika süresince dinlenince geçmektedir.
Saatler boyunca devam eden göğüs ağrısı kalp krizinin belirtisi olacağından dolayı gözü açık davranmak gereklidir. Böyle durumlarda kardioloji uzmanına gidilmesi gerekmektedir.

Ağrının özellikleri
Kalp ağrısı göğüs ortasındaki hat kemiğinin arka tarafında ve de orta hattın solunda hissedilmektedir. Fakat göğüs boyu iki yanlı, özellikle solu olacak şekilde kola, boyuna ve de çeneye de yayılım gösterebilir.
Fazla sık olmamakla birlikte sol küreğiniz ile omuzlara da yayılma gösterebilir. Kimi zaman başlangıç bölgesi mide de olmaktadır. Ender olarak ta başlangıç noktası kol olup göğse doğru yayılma yapabilir ve ya yalnızca kolda hissedilmektedir.

Efor göğüs ağrısı
Eforun neticesinde oluşan kalp ağrısı en fazla rastlanan halidir. Ağrının sebebi kalp kaslarının kan ihtiyacının artmasına neden olan bir nedenden olmaktadır. Ağrı yemek yemenin ardından, heyecanlanınca, gerilince, öfkelenince, soğuk- sıcak havalarda rüzgara karşın yürüyünce ya da ağırlık taşımanın ardından kolaylıkla meydana gelebilir.
Bir is yarken ortaya çıkan ağrı dinlendikten sonra geçmiyor ise işte o anda korkulmakta olan kalp krizinin yaklaşmış olması olasıdır.

İstirahat göğüs ağrısı

Göğüs ağrısı dinlenirken oluyor ise, alışılanın dışında uzun sürüyor ise, dil altı ilacını alınca geçmiyor ise, az eforla bile oluyor ise, koroner damarın daralan bölgesinde ülser ile pıhtının oturması başladıysa tedavi ivedi olarak başlamaz ise kalp krizi geçirme tehlikesinin yakın olduğunun belirtisidir.
Söz konusu belirtiler ihmale gelmemelidir. Günümüzde modern cihazların kullanılması ile göğüs ağrısının kalp ile alakası oldukça basit çözümleniyor.
Tehlike faktörü çok ise ve de göğüs ağrıyor ise vakit geçirilmemelidir. Aklınızı kurcalayan “ Bende gizili kalp olabilir mi?” ve ya “ Göğsümde olan ağrıların kalple alakası var mı?” sorusuna kalp elektrosu, eforlu kalp elektrosu, kalp ekosu ile öbür daha ileri tetkiklerin sayesin de cevap bulmak basittir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.