KadincaSayfa.Com

Dondurma Kilo Aldırır mı?

Dondurma Kilo Aldırır mı?

Bu yazıda : Dondurma Kilo Aldırır mı, dondurma kalori, dondurma yapımı, dondurma resimleri, kilo aldırıcı diyetler, dondurmanın kilo almada etkisi gibi konularda bilgiler bulabilirsiniz …

Özellikle yaz aylarında tükettiğimiz dondurma, evde yapıyorsak aldırmaz, bize kilo aldıran hazır aldığımız dondurmaların içeriğindeki uzun süre dayanması için içini katılan katkı maddeleridir.  Evde yarı yağlı sütle yapılan yapılan dondurmalar size kilo olarak geri dönmezler, aksine sağlıklı beslenme olarak geri döner. Tabii her şeyde olduğu gibi, azı yarar, çoğu zarardır. Hafif yaılmış olmasına dikkat edersek fazlaca bir sorun yaşamayız. Özellikle soslardan kaçınmalısınız,  mümkünse sosunu da  bitter çikolatadan yapmalısınız.  Kim bu kadar lezzetli bir şeyden uzak durmak ister ki? Dozunda ve dikkat ederek tükettiğimizde dondurma kilo aldırmaz.

 

Diğer tatlı ürünlerine göre daha hafif olan ve düşük kalori içeren dondurmanın  dünya genelinde tüketimi kişi başına şöyle degişmektedir, ABD’ de 24 litre, Avrupa’ da 15 litre ve ülkemizde ise 1,5 litre civarında.

dondurma kilo aldırırmı

Dondurma, tüm mevsimlerde rahatlıkla tüketebileceğimiz ve zayıflama diyetlerinde kullanılabilen, sanıldığının aksine diyete bir etkisi olmayan  tatlı türüdür. Dondurma tüketimi tek başına kiloda bir değişiklik yaratmaz. Kilo alımı belli bir sürede gerçekleştiği için sağlıklı ve dengeli beslenen bir birey bir hafta boyunca 2-3 porsiyon dondurma tüketimi yapabilir. Bu kilo almaya neden olmaz.

dondurmayı herkes rahatlıla yermi

Dondurmada bol miktarda kalsiyum, fosfor ve protein bulunur. Fakat yapımında glikoz şurubu ve benzeri tatlılık veren maddeler kullanıldığından diyet yapan kişiler tarafından tüketimine dikkat edilmeli ve enerji içeriğinin çok da düşük olmadığına dikkat edilmelidir. Aynı zamanda dondurmanın üzerine konulan fıstık, çikolata ve karamel gibi maddelerin aynen dondurma kadar ek enerji getirdiği unutulmamalıdır.

dondurma ve kilo

Un ve şekerle yapılan tatlılara oranla daha az kalori değerine sahip olan dondurma diyet yapanlar tarafından tatlı ihtiyacını karşılamak açısından önemli bir alternatifti.Ayrıca büyük marketlerde yağı tamamen alınmış veya azaltılmış dondurma çeşitleri de rahatlıkla bulunabiliyor artık. Süt yağları yerine bitkisel yağlar kullanılarak yapılmış ürünleri de bulmak mümkün. Şeker hastaları için yapılan bu ürünler piyasaya sürülmüş durumda.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.