KadincaSayfa.Com

Banyonuza Uyarlamanız Gereken 5 Japon Ritüeli

Banyonuza Uyarlamanız Gereken 5 Japon Ritüeli

 

 

Sizce gerçekten de Japonlar banyo yaparken dünyadaki pek çok insandan daha çok mu haz alıyor? Hala uygulamakta oldukları antik banyo geleneklerine bakacak olursak, yüksek ihtimalle evet, banyo yaparken bizden daha fazla haz almaları mümkün.

Japonyada günlük yaşamın önemli bir kısmı uzun, rahatlatıcı ofuroda oturmak. Bu ofuroların genellikle oturacak bir bölümü olur ki, insanlar ciddi anlamda suya batabilsin. Araştırmalara göre Japonya’daki insanların %80’i günde en az yarım saatlerini yatıştırıcı bir banyoya veriyorlar. Buna rağmen de o çok değerli gördüğümüz su ve enerji tasarrufunu sağlayabiliyorlar.

Bizim aksimize, ki biz hızı ve uygunluğu tercih ediyoruz, japonların banyo yapma tarzını bir tatil kaçamağı yapmak gibi düşünmek mümkün. Eğer bu size ilgi çekici geliyorsa işte size banyonuza uyarlayabileceğiniz 5 japon usulü banyo yaklaşımı.

getty-Japanese-bathing-woman 1. Duş Hijyen, Banyo Keyif İçindir

Japon usulü banyo yapmak temizlenmek amaçlı değildir. Bu tarz bir banyonun amacı stresi azaltmak, fiziksel ve ruhsal durumunuzu daha da arttırmak, hatta belki arkadaşlar veya aileyle sosyalleşmektir. Doğrusu japonlar geleneksel olarak  küvete girmeden önce duş alırlar.

Pek çok japon için dini bir şey olmasa bile, japon usulü banyo yapmanın kökleri Şintoizm’deki arınma ritüellerine dayanır. Su aynanın temizlenmesini ve dünyayla esnek, yalın, açık ve doğal bir barışla restore edilmesini simgeler. Oldukça mantıklı.

Alameda-remodel-Caroline-Johnson.jpg2. Minimalist Dizaynı Benimseyin

Geleneksel Japon banyolarına girmek puslu yağmur ormanlarının içine yapılan sakin bir yolculuk gibi değildir. Elementleri hafif kahverengi ve gri duvarlar, bambu kabinler ve yumuşak granit zeminler içerir. Bir şelalenin akışını andıran muslukları ve karo zemin yerine düzgün plaj çakılları evimize kolaylıkla uygulayabileceğimiz yaygın japon dizaynlarıdır.

 

 

Zen-bathroom-by-DesignBlue-Inc..jpg3. İşinizi ve Keyfinizi Ayrı Tutun

Japon evlerinin çok azında banyo ve klozeti bir arada görürsünüz. Japon evlerinin pek çoğunda banyo küvet ve kıyafet değişme alanı ayrı, klozet ayrı bir bölümde yer alır. Temizlenip rahatladığınız yerde klozet bulundurmak da ayrı bir traji komik doğrusu.

 

 

Toto-Neorest4.Tuvalet Kağıdı Yerine Taharet Musluğu Kullanın

Japonlar banyo ile bilgili oldukları kadar, sağlıkla ilgili de bilgililer. Nasıl ki küvet yanında klozet göremezsiniz, klozetin yanında da tuvalet kağıdı yerine kesinlikle taharet musluğu görürsünüz. Bu yeni mucize, ki son zamanlar da biz de bunu kullanıyoruz, temizlik anlamında bize ciddi anlamda büyük bir getiri sağlıyor. Hatta sesli olanları ve kromatografi ışıklandırmaları olanları bulabilirseniz oldukça eğlenceli bir hal bile alabilir.

 

 

Moen-Envi-showerhead5. Enerji ve Su Tasarrufu Yapmak

Bütün bu rahatlatıcı günlük yaşam aktivitelerine rağmen, Japonlar doğal kaynakları korumada dikkatli olmuşlardır. Mesela aile üyelerinin aynı suyu kullanması, birlikte banyo yapmaları gelenek halini almıştır. Bu gelenek bizde uzun bir zaman boyunca uygulanmayacağı için, başka akıllıca tasarruf çözümlerinden bahsedelim.  Eski duş başlığını su akışını azaltan, daha çok vurgu üzerine çalışan yeni ve etkili olan duş başlıklarıyla değiştirmek gibi seçeneklerle hem su tasarrufu yapabilir, hem de yaptığınız banyodan zevk alabilirsiniz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.