Mutlu Son Temalı Edebiyat Tezine Konu olan “AŞK”

Mutlu Son’ Temalı Edebiyat Tezine Konu olan “AŞK”

Yeşilcam seneryolarına konu olacak gibi, bir aşk hikayesi. Bu aşk hikayesi Ankara Üniversitesi’nde ‘mutlu son’ temalı edebiyat tezine bile konu oldu. Hulusi köyün fakir delikanlısı, köy ağasının kızı Suna’ya aşık olur ve hikaye başlar. Uzun ve çileli yıllardan sonra birbirlerine kavuşurlar, dört çocukları olur ve 41 kere maşallah dedirtecek bir 41 yıl hiç birbirlerinden ayrılmadan mutlu yaşarlar. İşte sevginin gücünü anlatan hikayeleri..
Mutlu Son Temalı Edebiyat Tezine Konu olan

Kayseri’nin Pınarbaşı’na bağlı Küçük Karamanlı köyünde fakir bir ailenin oğlu olarak gözlerini dünyaya açtı Hulusi Topuz. Delikanlılık cağına gelince, köy ağasının kızı Suna ile birbirlerine aşık oldular. Ve İkili gizli gizli buluşmaya başladı, bu görüşmelerden haberdar olan köyün ağası, görüşmelerini yasakladı. Sevdiği kızla evleri karşılıklı olan Hulusi evler arası tünel kazdı, annesinin tüneli fark etmesiyle oğlunun delirdiğini düşünen anne konu komşudan yardım istemesi ile herşey ortaya çıkınca Hulusi intihara girişiminde dahi bulundu.
Ne yaparsa yapsın, sevdiği kıza ulaşamayan Hulusi, bu şekilde iken askere gitti kederinden verem olan Hulusi çürük raporu alarak köye döndü. Ancak onu kötü bir sürpriz bekliyordu, köyün ağası kızını Adana’daki akrabalarının yanına göndermişti. Hulusi’de köyü terk etti ve başka bir yere yerleşti yerleştiği yerden biri ile evlendi. Ama hiç mutlu değildi Hulusi, Suna’yı unutamıyacağını anlayınca boşanıp Adanaya sevdiği kızı aramaya gitti, sokak sokak sevdiği kızı aradı Hulusi.
Mutlu Son Temalı Edebiyat Tezine Konu olan-

Sevdiği kadını Adana’da bulamayınca, aşkını kalbine gömdü kendini gurbete attı, bu arada Suna’da aşkını kalbine gömmüş ve hiç evlenmemiştir. Uzun bir aradan sonra köyüne geri dönen Hulusi Suna’nın babası ve ağabeyinin evlenmelerine izin vermesi üzerine sevdiği kıza kavuştu. Daha sonra dillere destan bir düğünle iki sevgili birbirlerine kavuştular.
Mutlu Son Temalı Edebiyat Tezine Konu olan-1

Hulusi Topuz’un karısına hitaben yazdığı aşk şiirlerini internette gören Ankara Üniversitesi Edebiyat Fakültesi öğretim görevlisi Neriman Yıldız birkaç ay önce çiftle görüşüp öykülerini ‘mutlu son’ temalı bir tez haline getirdi. Hulusi Topuz (69), “Suna’yı unutmak mümkün olmadı. Aşkımdan yollara düştüm, şair bile oldum. Suna’nın babası, kızının başkasıyla evlenmek istememesi üzerine insafa gelip evlenmemize müsaade etti” dedi. Suna Topuz (67) ise “Sonunda birbirimize kavuşup, mutlu olduk” diye konuştu.

Aşağıdaki bütün fotoğraflarımızın büyük hallerini görebilmek için fotoğrafların herhangi birinin üzerine tıklayarak bu konunun fotoğraf galerisine gidebilirsiniz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git
Yandex.Metrica