Hıçkırık Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Yeni doğan bebeklerde hıçkırık nedenleri nelerdir?
Yeni doğan bebeklerde hıçkırık gerçekten bir problem olabilir. Neden olabilir, çok sık değil ama merkezi sebeplerle eğer olmamışsa yani beyinde bebeklerde oksijen azlığı, kanlanmanın iyi olmaması bebekte beyin fonksiyonlarında değişiklikler ve ona bağlı beyinsel uyarıların kalması ile karın zarında kasılma ile hıçkırık olabilir. Ama bunun haricinde en çok görülen hıçkırık sebebi bebeklerde annelerin veya çocuğu besleyen kişilerin dengesiz ve bilinçsiz çocuğu beslemeleri. Nasıl oluyor bilinçsiz besleme çocuğa bir keresinde fazla gıda vermek ama biberonla ama emzirmeyle örneğin çok fazla süt içiyor mesela veya çok fazla mama yiyor olması zaten küçücük olan bebeğin midesini ani genişletir ve midenin üzerine ve katın zarının üstüne baskı olur ve bu hıçkırığa neden olur.

Hıçkırık Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Hıçkırık nasıl geçer?

Hıçkırık olduktan sonra, ne sebeple olursa oldun, illa hıçkıtığı bastırmak veya geçirmek istiyorsak hemen yapılacak bazı şeyler var büyüklere küçüklere. Yapılaçak şeyler, nefes tutmak çok önemlidir bunu lüçük çocuklarda ve bebeklerde yaptıramazsınız ama büyüklerde daha kolaydır. Kotkutma ile hıçkırığın geçtiğini iddia edenler ama bu doğru bir bilgi değildir.

Uzun süre geçmeyen hıçkırık için neler yapılabilir?

Uzun süre geçmeyen hıçkırık için hıçkırıgın tedavisinde yaptığımız yöntemleri tek tek uygulamamız lazım öncelikle. kese kağıdına üflemek içine karbondioksitin birikmesini sağlayarak karbondioksitle bir nevi beyinde nerkoz etkisini vererek ve uyutma yaparak karın zarı refleksini ortadan kaldırmak. Aküpunktür, hipnoz gibi şeylerle psikoterapi gibi şeylerde hıçkırığın tedavisi biraz da olsa yapılabilir. Ama bunların hariçinde bunlarla geçmiyorsa ve devamlı oluyorsa çünkü devamlı hıçkırık nefes otbolizmesını bozar, hele ki panik atağı olan kişilerde bu çok önemli panik atak olan kişilerde bu şekilde hıçkırık arka arkaya gelirse sık sık gelirse nefes alması bozulur nefes alamıyorum diye bu kez bağırmaya başlayabilir. Bu nedenle kişinin hastaneye müracaat etmesi uygun bir davranış şekli olacaktır.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git
Yandex.Metrica