Bağırsak Tıkanması

bağırsak-tıkanmasıBağırsak tıkanması nedir?

Bağırsak tıkanması en basit anlatımıyla ince bağırsağın veya kolonun belli bir derecede veya tamamen tıkanmasıdır.

Bağırsak Tıkanması Nasıl Oluşur?

Bağırsak tıkanması hazmedilmesi gereken maddelerin bağırsak boyunca ilerleyişini önler. Şayet bu tıkanma ince bağırsaklar meydana geliyorsa kişinin karnında kramplara benzeyen ağrılar meydana gelmeye başlar. Akabinde mide bulantısı ve tekrarlayan kusma istekleri baş gösterir. Bağırsak tıkanması bağırsak hangi bölümünde olursa hazmedilmesi gereken maddeler ilerleyemez hale gelir. Hatta kişinin bağırsak kolonunun alt kısmı tıkanmış ise, kişi gaz bile çıkaramaz hale gelebilir. Kişinin tamamen bağırsak tıkanması yaşaması durumunda, bağırsaklar bir sıvı çıkarmaya iteklenebilir buda ishal ile sonuçlanabilir.

Bağırsak tıkanması yaşayan kişilerde bir diğer bulguda karın şişme durumudur. Karın durmadan şişer ve şiştikçe sertleşir gerilmeye başlar. Karın şişliği doğal olarak bağırsaklardaki gazın ve sıvının tıkanmanın etkisiyle sıkışıp kalmasında kaynaklanır.

Bağırsak Tıkanmasının Nedenleri:

 

Bağırsakların tıkanmasının birçok nedeni olabilir. En belirgin nedeni ise kişi daha önceden geçirmiş olduğu bir ameliyat sonucunda bağırsaklarda bir komplikasyon olmasıdır.

Bunun dışında bağırsak tıkanmasındaki en yaygın sebep bağırsaklarda oluşan fıtık ve bağırsak düğümlenmesi veya bağırsakların bükülmüş olmasıdır.

Bağırsak kolonunda bir kanser türü var ise buda bağırsak tıkanmasına neden olabilir. Bazen tıkanma mekanik değildir ve bağırsakların hazım maddelerini ileri doğru hareket ettirememesinden doğan Buna tembel ince bağırsak denir ve bazen hazım yaralanmalarından veya ameliyatlarından sonra ortaya çıkabilir.

Eğer tıkanma bağırsağa kan gelmesini önlerse bu doku ölmeye başlar. Bu bir kangren veya bağırsak delinmesi olasılığını artırır. Bunların her ikisi de hayatı tehlikeye atan durumlardır.

Bağırsak Tıkanmasının Belirtileri:

– Kişinin karnının belirgin şekilde şişmesi

– Kişinin karın bölgesinin tam orta kısmında yaşadığı spazm şeklinde ağrı   ve kramplar.
– tekrarlayan kusma halleri

– Kişinin gaz çıkaramaması, bağırsak dışkılarını atamaması
Bağırsak Tıkanma Tedavisi

Eğer doktorunuz şikâyetleriniz doğrultusunda bağırsak tıkanmasından şüphelenirse karnınıza veya ince bağırsağın başlangıç kısmına bir tüp yollayabilir. Özel yapılmış bir cihaz ile bağırsaktan salgıları hava yoluyla dışarı alınır. Bu işlem ile karında meydana gelmiş olan şişlik ve gerginlik rahatlamaya başlar. Kaybedilen sıvı ise damar yoluyla telafi edilir. Bazen bu karında gerginlik kalkmasıyla birlikte tıkanma sebebi de kendiliğinden ortadan kalkar. Eğer bağırsak tıkanması hala geçmemiş ise bağırsak ameliyatı gerekebilir.

Bağırsak Tıkanması Konusuna 1 Yorum Yapıldı
  1. hacer dedi ki:

    benim eşimde kusma ve bazen agrı oluyodu ama hep üşütme dediler ve zaman kaybı olmuş ve kaybettik bu doktor hatalarımı oluyo yoksa bu hastalık ne kadar zamanda ilerliyor saygılar

Sayfa başına git
Yandex.Metrica