KadincaSayfa.Com

Mutfak Dekorasyonunda Gizli Masraflar

Mutfak Dekorasyonunda Gizli Masraflar

 

Hayır, bir mutfağı yeniden dekore ederken çıkan masraf 10,000 tl olmamalı. Size tavsiyem, evin bir yerini tekrar dekore eden tv programları veya şovlarına aldanmayın. Mutfağınızı yeniden dekore ederken çıkan gerçek masraf 10,000 tl’den çok daha fazladır. Tabi bu rakamlar mutfağınızın yerine, karışıklığına ve malzemelerine göre değişiklik gösterir.

Bu yüzden bir mutfağı yeniden dekore etme projesine girişmeden önce, mutfağı yeniden dekore etmenin ne anlama geldiğine bir bakalım. Pek çok gündelikçi duvarların ötesini, yani pek çok işin tamamlandığı yeri görmez.

O zaman olay nedir? Neler oluyor? Mutfak sadece tezgahlardan, elektronik aletlerden ve teferruatlardan oluşmaz mı?

KESİNLİKLE! Fakat bir mutfağı yeniden dekore etmek aynı zamanda pek çoğu tamamlanmış malzemelerin yatırımının üstü ve ötesinde olan ticaret ve çalışmaları da içerir. Şimdi nelermiş bu bize ekstra finansal yük getiren ticaret ve çalışmalar. Hep birlikte göz atalım.

 

1. YIKIM

200558068-001

Mutfağı yeniden dekore etmek için attığınız ilk adım “yıkım”dır. Nedenini açıklamamıza gerek yok sanırım. Malum, yeni bir mutfak yapmak için  eskisini yıkmak gerekir. Bir yıkım ekibini alarak mutfağınızın yıkımını ortalama 1 günde tamamlayabilmeniz mümkün. Tabi bunun üstüne yerlerin sökülmesi için ekstra bir gün de eklemelisiniz.

Ve üzülerek söylüyorum ki, mutfağı yıkmanın da cebinize büyük bir bedeli olabiliyor. Tabi yıkım ekibi yerine, arkadaşlarınızı ve ailenizi yardım etmeleri için çağırmadıysanız. Ki bu durumda mutfağınızın yıkım süresine fazladan 2 gün eklemelisiniz.

 

2. SU TESİSATI

dv1087047

Bütün yeni malzemeleri kurmakta sorun yaşıyorsanız, yeni bir tesisat yaptırmanın vakti gelmiş demektir. Çünkü siz yeni malzemelerinizi kurduktan sonra su sızdırarak o çok para ödediğiniz dolapları mahvetmesi oldukça muhtemeldir.

Sadece 2 eliniz ve 2 ayağınız var, değil mi? Kendinize bir iyilik yapın, yeni bir tesisat yaptırmayı her zaman hesaba katın.

 

3.ELEKTRİK

DSC00103

Pekala, diyelim ki yeni mutfağınız kuruldu.

Elektrik panelinizi yeni elektronik aletlerinizle uyuşması için yenilemeniz gerekebilir. Çünkü artık yeni elektronik aletler özel devreler gerektiriyor. Yeni buzdolabınızı standart bir  elektrik çıkışına büyük ihtimalle takamayacaksınız.

Mutfağınızın tasarımını yeniden şekillendiriyorsanız, çok yüksek bir ihtimalle iyi bir elektrik tesisatçısına ihtiyacınız olacak.Alacağınız tesisatçı yerel bina kodlarının üzerinde eğitimli olmalı, özgün çıkışlar için elektrikli eşya spekülasyonlarını biliyor olmalı, ve yeni mutfağınız için size yeni elektrik çıkışları sağlayabilmeli.

Uygunsuz elektrik çıkışları olan ve mixerinizi kullanmak istediğiniz yerde elektrik çıkışının olmadığı bir mutfak düşünün. Eğer tasarımcınızdan detaylı bir elektrik planı almadıysanız, kovun onu hemen! Çünkü bir profesyonel bunu kesinlikle göz ardı etmez.

 

4. İZİNLER

contractor-bad-upset-getty_f3abdd9aeb4656f3f0eead5068e9177f_3x2_jpg_300x200_q85

Önemli hatırlatma bir mutfağı yeniden dekore etmeyi düşünüyorsanız izin almadan bu işlere kalkışmayınız. Bunun sadece birilerinin “cebinizden para kazıması” için yapılmış bir yol olduğunu düşünmeyin. Bu aynı zamanda sizi, yani ev sahibini korumanın bir yolu. Müteahhitler ve ev sahipleri yüzeysel işler dışındaki ev işleri için izni çekmemekle cezalandırılabilirler.

Bir müteahhiti alırken oldukça dikkatli ve uzun düşünün. Çünkü bu sizi, ailenizi ve evinizi güvenlik sorunlarına karşı savunmasız bırakabilir. Oyunu sizin kurallarınıza göre oynayacak birini almalısınız.

 

5. ÇERÇEVELEME, ALÇIPAN, BOYA

Painting-Kitchen-Cabinets-Faux-Painting-Ideas-For-Kitchen-New-Home-Rule

Yeni mutfak tasarımınız için yeni duvarlara mı ihtiyacınız var?

Yıkım sırasında zarar gören alçıpanlarınızı yenilemeye ihtiyaç duyabilirsiniz. Belki de zemininizde kuru küf veya akkarınca hasarı vardır?

İşte o zaman bu size ek bir masraf getirecek. Yeni bir duvar boyasına ve eklemelere ihtiyaç duyacaksınız demektir.

 

6. İŞÇİ VE İŞVEREN

labor-management

Bu yeniden dekore etmenizin fiyatındaki en büyük kısmı oluşturuyor. Yeni malzemelerinizin kurumu için yapılan onca işi kim yapacak? Müteahhitin su tesisatı ve elektrik işlerini halletmesi bir kenarda dursun, genellikle işçilerin yaptığı işleri kontrol eden bir ustabaşı veya danışmana ihtiyacımız olur.

Bu tarz bir işi yürütmek konusunda deneyimli değilseniz, müteahhitin ya da proje müdürünün bu işi halletmesine izin verin. Ancak bu da size ekstra ücret olarak geri dönecektir.

 

Her yeni mutfak projesi sıradışıdır. Sizin mutfağınız bir istisna değil. Profesyonel ilgi isteyen işlerle uğraşmak zorunda kalacaksınız.

Yine de en sağlıklı mutfak dekorasyonu profesyonellere işi bırakıp parasını ödemekten geçiyor.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.