KadincaSayfa.Com

‘Heimlich Manevrası’ Hayat Kurtaran Bilgi!

‘Heimlich Manevrası’ Hayat Kurtaran Bilgi!

Umarız kullanmak zorunda kalmazsınız..

Oksijen olmayınca, 4 ile 6 dakika kadar kısa bir sürede beyinde hasarlar oluşmaya başlar. Bu yüzden çok hızlı bir şekilde, yapılan ilk yardım, hayati önem taşır. Bu gibi durumlar için bir sağlıkcıyı beklemek hayati risk taşıdığı için, hepimizin ilk yardım bilgisine ihtiyacı vardır bir anlamda. Diyelim ki kalp masajı biliyorsunuz ama herhangi bir boğulma tehlikesi durumunda, boğaza takılmış olan yiyeceği veya objeyi mümkün olan en kısa sürede çıkarmayı bilmiyorsanız, saha sonra ki müdahale pek bir işe yaramıyor. Önce boğaza takılmış olan yiyeceği veya objeyi mümkün olan en kısa sürede çıkarmak oldukça önemlidir.
Hemen hemen hepimiz bir filmde veya gerçek hayatta boğulmak üzere olan bir yetişkine Heimlich manevrası yapıldığını görmüştür.
Biz bu durumda ne kadar bilinçliyiz sizce? Boğulmakta olan bir bebeği nasıl kurtaracağınızı biliyor musunuz? Veya boğulmakta olan küçük bir çocuğu? Peki ya evde tek başınızayken boğulma tehlikesiyle karşı karşıya kalırsanız ne yapacaksınız?

Bu bilgileri hiçbir zaman kullanmak zorunda kalmamayı umuyoruz ancak ne yapılacağını bilmek hayatla ölüm arasındaki fark anlamına geliyor!

Bebekler için Heimlich Manevrası nasıl ve ne zaman yapılmalıdır?

Öncelikle en önemli kısmı, Heimlich manevrasının ne zaman yapılacağını bilmektir.
WebMD ‘ye göre; “Eğer bebek öksürüyorsa veya sesler çıkarıyorsa boğazına kaçan nesneyi çıkarması için öksürmesine izin verin.”
Heimlich manevrası sadece, ses çıkaramayan, öksüremeyen veya nefes alamayan bebekler içindir.
Bebeği kolunuzun ön kısmında yüzü yere gelecek şekilde ters tutun. Bebeğin kafasını göğsünden biraz aşağı doğru indirin ve kollarınızı bacaklarınızın üstüne koyun.
Heimlich Manevrası
Bebeğinizin başına destek vermek için avuç içlerimizi kullanmalıyız. Ama bu arada dikkat etmemiz gereken nokta, bebeğin ağzının acık olduğuna emin olmamız gerekmektedir. Bebeğin kürek kemikleri arasındaki noktayı belirleyin. Elinizin içi ile bu bölgeye 5 defa vurun.
Heimlich Manevrası-
Eğer bebeğin sırtına sırtına işe yaramazsa, bu kezde bebeği ters çevirin, 2 parmağınızı kullanarak bebeğin göğüs kemiğine 5 defa küçük baskılar uygulayın. Bu baskı işlemini ve sırtına yaptığınız vuruşları bebek tekrar nefes almaya başlayana kadar sırayla yapın.

Ama eğer bebek bilincini kaybettiğini anlarsanız hemen 112’yi aramalı ve kalp masajına başlamalısınız.
Heimlich Manevrası-1

Küçük Çocuklar için Heimlich Manevrası nasıl yapılmalı?

1 yaş üstü çocuklar için Heimlich manevrasını uygulayacağınız tek durum mutlaka “çocuğunuzun bir nesne nedeniyle boğuluyor olması ve nefes alamaması. Bu yönteme “5’te 5” yöntemi deniyor.
Çocuğu yüz üstü tutun – yere paralel bir şekilde – ve kürek kemikleri arasına beş defa sertçe vurun.
Heimlich Manevrası-2
Eğer uyguladığımız “5’te 5” yönteminde, boğazına kaçan cisim çıkmadı ise, karın kısmına basınç uygulamalısınız. Şöyle ki çocuğun arkasında diz üstü çökün ve kollarınızı çocuğun belinin etrafına dolayın.
Heimlich Manevrası-3
Daha sonra, göbek deliğinin hemen üstüne baş parmağınız aşağıda olacak şekilde yumruğunuzu yerleştirin ve yumruğunuzu diğer elinizle sarın.
Yumruğunuzu kullanarak yukarıya doğru beş defa itin. Bu uygulamayı çocuk nefes alana kadar devam edin, ama eğer çocuk nefes almıyorsa ve bilinç kaybı varsa hemen 112 arayın ve kalp mesajı yapın.
Heimlich Manevrası-4

Yetişkinler için Heimlich Manevrası nasıl yapılır?

Eğer yetişkin birisi ise öncelikle ‘Boğazına bir şey mi kaçtı? Konuşabiliyor musun?’ şeklinde sorular sormanızı öneriyor. Eğer bu kişi şiddetli bir şekilde öksürebiliyor ve konuşabiliyorsa ilk yardım uygulamayın.Hemen resimde görüldüğü gibi, kollarınızı bu kişinin belinin etrafına dolayın. Ve göbek deliğinin hemen üstüne başparmağınız aşağıda olacak şekilde yumruğunuzu yerleştirin ve yumruğunuzu diğer elinizle sarın. Seri bir şekilde yukarı doğru hareketlerle bastırın. Cisim çıkana kadar bu hareketi yapmaya devam etmelisiniz. Ama bu esnada kişide bilinç kaybı hissederseniz hemen kalp masejı yapmaya başlayın ve 112 yi arayın.
Heimlich Manevrası-6

Yalnız Başınızayken Kendiniz için Heimlich Manevrası nasıl yapılır?

Bazende boğazınıza bir şey kaçtığında yalnız olabilirsiniz. Bu gibi durumlarda yumruğunuzu başparmağınız aşağı bakacak şekilde göğüs kafesinizle göbek deliğiniz arasına yerleştirin. Diğer elinizle yumruğunuzu tutun ve hızlı bir şekilde aşağıdan yukarı doğru itin. Boğazınıza kaçan cisim çıkana kadar bu işlemi yapmalısınız.
Heimlich Manevrası-7
Alternatif olarakta, bir masa kenarına veya bir sandalye kenarına üzerine doğru da eğilebilirsiniz. Yaslandığınız şeyi, hızlıca belinizin üst kısmına doğru bastırın ve boğazınıza kaçan cisim çıkana kadar bu işlemi uygulayabilirsiniz.
Heimlich Manevrası-8

Lütfen bu hayati önem taşıyan ve potansiyel olarak hayat kurtaran bilgileri arkadaşlarınızla ve ailenizle PAYLAŞIN.

Tüm fotoğraflarımızın büyük halini görebilmek için aşağıdaki fotoğraflardan birine tıklayarak GALERİMİZE gidebilirsiniz…

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.