KadincaSayfa.Com

Hamilelikte Diyet Yapılabilir mi?

Hamilelikte Diyet Yapılabilir mi?

Hamile iken diyet,  hamilelikte diyet yapılabilir mi? Gebelikte diyet yapılırsa dikkat etmememiz gerekenler , gebelik diyeti nasıl yapılır? gibi sorulara cevap bulmaya çalışacagız bu yazımızda…
Bu dönemde, diyet yapılması genellikle önerilmez. Normal olanı, hamile kalmayı düşünen kadının daha önce ideal kiloya ulaşmak, diyet ve spor yapmasıdır. Hamileliğe kilolarla başlamak, ilerleyen zamanlarda alacağınız kilolarla sağlık problemi yaşamanıza neden olabilir. Eğer fazla kilolarla hamile kalındıysa ne yapılabilir? Asla sıkı diyet programları uygulanmamalıdır, çünkü bebeğinizin gelişimi için gerekli, vitamin ve minerallerden mahrum kalabilirler. Normal bir hamile bayanın alması gereken sağlıklı beslenme programına sadık kalmalısınız. Aşırı kalorili, abur çuburlardan uzak durabilirsiniz. Eğer çok kilo almaktan korkuyorsanız, doktorunuza mutlaka danışmalısınız, gebelik boyunca hamileliğe uygun egzersizler yapmalısınız.Hamile iken uygulamış olduğunuz diyetiniz vücudunuzun  karbonhidrat ihtiyacını sağlıyorsa bebek veya annenin sağlığında olumsuz bir etki oluşturmamaktadır, bu diyetle hem annenin günlük besin ihtiyacı karşılanmış olur hem de bebeğin sağlıklı oluşumu devam eder.

hamilelik-diyet

Fakat dikkat edilmesi gereken bir husus var  karbonhidrat oranı düşük olan besinlerle diyet yapılırsa u hem anne hemde bebek için sağlıklı değildir. Karbonhidratlar vücudumuzun hem enerji ihtiyacı, hem de içersinde yağ parçaları içerir.

Karbonhidrat ve yağ ihtiyacı giderilmezse vücudumuz keton isimli yağ yıkım ürünleri oluşur. Bunlar bebeğin sinir  ve  beyin gelişiminde ciddi olumsuz etkilere neden olabilmektedir ve canınızdan çok sevdiginiz bebeginiz sağlıklı bir şekilde gelişemez.

Hamilelikte Atkins diyetine benzeyen az miktarda karbonhidrat ve yağ alımının olduğu diyetler yine bebeğin sağlığında olumsuz etkileri vardır. Eğer diyet yapmaya karar verdiyseniz  bunu tek başınıza degil uzman bir doktor eşliginde size uygun bir diyet listesi seçilerek yapmalısınız. Uyguladığınız diyetin bebeğinizin gelişimde direk etkisi olduğu unutulmamalıdır. O yüzden, sıkı diyet listesi ve ve sıkı bir egzersiz programı doğum sonrasına ertelenmelidir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.