KadincaSayfa.Com

Hamilelikte Yüksek Ateş Nedenleri

Hamilelikte Yüksek Ateş Nedenleri

Yüksek Ateş Düşüğe Neden Olabilmektedir.

Hamilelikte bağışıklık sisteminiz zayıfladığı için ateş yükselmesi pek hoş olmayan durumlara yol açılabilir. Çünkü vücut direnci hamilelikte çok zayıflıyor, ateş deyince akla 40 üstü ateş gelmektedir çogumuzun aklına, oysa ki 38 üstü ateşte her zaman için çok ciddi sonuçlar doğuracak nedenlere sebep olacağı için mutlaka kontrol altında tutulmalıdır. Ve vakit kaybetmeden hemen bir uzmana başvurmanız gerekmektedir. Ama eğer ateş, 38 dereceyi geçmiyorsa, evde yapılan bazı önlemlerle ateşinizi düşürebilirsiniz, ama her şeye rağmen yükselme varsa sık sık ateş ölcerle ateşinizi ölçüp yükselme oluyorsa hiç vakit kaybetmeden bir doktora başvurulmalıdır. Hamilelik döneminde, bol sıvı alınmalı, limonata ve sporcu içecekleri tüketmeye çalışmalı (elektrolitli) yatak istirahati işe yarayacaktır bu süreçte ama terlememeye dikkat etmeli ve çok kalın giyecekler giymemelidir.

Hamilelikte Ateş nedenleri
Hamilelikte ateş yükselmesi ve vücutta döküntüler varsa “rubella” denilen kızamıkçık gibi viral bir hastalığın belirtisi olma ihtimali yüksektir. Bu hastalık, bebekte doğumsal anomalilere neden olabilir, ateşle birlikte vucudunuzda bu tip dökülmeler varsa mutlaka doktora başvurmalısınız. Bir başka tehilikeli durumsa, idrarda yanma veya kanlı idrar gibi belirtiler varsa. İdrar yolunuzda bir idrar yolu enfeksiyonu geçiriyor olabilirsiniz. Bu enfeksiyon basit bir tedavi yöntemi ile geçiştirilebilir ve bol su ile takviye yaparak çok kısa sürede sağlığınıza kavuşabilirsiniz. Ama zamanında müdahele edilmez ise enfeksiyon böbreklere kadar yürüt ve sepsis denilen ateşli enfeksiyona neden olabilir. Yüksek ateşe neden olan sepsis erken doğuma ve düşüğe neden olmaktadır.
Yüksek ateşle birlikte, titreme, öksürük ve baş ve vücut ağrısı varsa, gribal enfeksiyon geçiriyor olma olasılığınız fazladır, eğer zamanında müdahale edilmezse zatürreye kadar ilerleyebilir.
Yüksek ateşle birlikte ishal, kusma ve bulantı varsa, bağırsaklarınızla ilgili bir sorun yaşıyor olabilirsiniz. Su kaybı sizin için iyi olmaz, ve yanı sıra karın ağrıları varsa bu doğum sancılarını arttırabileceği için doktorunuzla irtibata geçmenizde fayda var.

Hamilelikte ateşinizin 38 derece üstüne çıktıysa, bu hem size hem de bebeğiniz için büyük sorunlara neden olabilir. İlk 3 ayında bebeğin tüm organları tamamlanmıştır, bu aylarda annenin vucüt ısısı normal seviyelerde olması gerekmektedir. Bu aylarda yüksek ateş bebeğin düşmesine neden olabilmektedir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.