KadincaSayfa.Com

Ev Yapımı Çilek Reçeli Nasıl Yapılır..?

Ev Yapımı Çilek Reçeli Nasıl Yapılır..?

Ev Yapımı Doğal Çilek Reçeli Nasıl Yapılır?
Eğer marketten alınan çilek reçellerine güvenmiyor evde kendiniz çilek reçelini yapmak istiyorsanız bu tarifi mutlaka deneyin.. Markette satılan reçellerin içerisinde katkı maddesi olduğunu unutmayalım. Bu nedenle ev yapımı çilek reçeli yapmanızı veya evde yapılan doğal çilek reçeli satın alarak tüketmenizi öneririz.

Haziran ayı sonları çileklerin bol olduğu ve doğal reçellik çilekleri bulabileceğiniz bir dönemdir. Çilek reçeli için özellikle küçük ve pembe renkli olan çilekleri tercih etmelisiniz.

blank
Evde Çilek Reçeli Nasıl Yapılır, Püf Noktaları Nelerdir?

Malzemeler:

* 1 kilogram çilek

* 3 su bardağı toz şeker

* 2-3 tane limon tuzu

* 1 silme çay kaşığı tereyağı

Ev Yapımı Çilek Reçeli Nasıl Yapılır?

Ev Yapımı Çilek Reçeli Tarifi
İlk olarak çilekleri iyice yıkayın. Yıkanan çilekleri bir tencerenin içerisine koyun ve 3 su bardağı toz şekeri üzerine koyduktan sonra kapağını kapatın.

İsterseniz geceden yapıp sabaha kadar bekleyebilirsiniz. Dilerseniz de şekere koyduktan sonra 7-8 saat geçmesini bekleyin. Eğer gündüz bekletecekseniz güneş alan bir yere koyarsanız daha iyi olacaktır. Bu şekilde bekletildiğinde şekerler eriyecek çilekler sulanacaktır.

Bu sürenin sonunda şeker tamamıyla erimemiş ise tencereyi ocağa koyun ve kapağı kapalı bir şekilde şekeri eriyene kadar kısık ateşte bekletin. Şeker eridikten sonra tencerenin kapağını açın ve ocağın altını da açın. Kaynatmaya bırakın. Kaynadıktan sonra 1 silme çay kaşığı tereyağını da içerisine ekleyin ve karıştırın. Ara sıra karıştırarak bir müddet daha kaynatın. Kaynarken üzerinde ki baloncuklar iri iri olmaya başlayınca 2-3 adet limon tuzunu da ilave edin. 2 dakika daha kaynatıp ocağın altını kapatın.

Eğer hazırladığınız çilek reçelini hemen tüketmeyecekseniz sıcak haldeyken kavanozlara doldurun, ağzını sıkıca kapatın ve kavanozu ters çevirin. Soğuduktan sonra yerinden oynatabilirsiniz. Ama eğer hemen tüketecekseniz kavanoza doldurduktan sonra soğuduktan sonra ağzını kapatın.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.