KadincaSayfa.Com

Çikolatalı Un Helvası Topları

Çikolatalı Un Helvası Topları

Merhaba değerli kadincasayfa.com sitesinin takipçileri. Bugün sizlere un helvasının farkı bir versiyonu ile sizlerleyiz. Her hali bir başka güzel olan un helvasını bu kez davet sofralarınız için düşünebilir güzellikte Un helvasının yeri başkadır mutfak kültürümüzde. Her ne kadar güzel yaptığım söylense de bana göre Rahmetli annemin un helvasının yerini asla tutmaz. Un helvasını güzel yapmak için iyi kavrulması gerekmektedir, kavururken orta dereceli ısıda kavurmaya dikkat etmeliyiz.

Çikolatalı Un Helvası Topları Malzemeleri

250 gram (1 su bardağı) su
170 gram (1 su bardağı) toz şeker
125 gr. margarin
4 çorba kaşığı sıvıyağ
8 çorba kaşığı un

Çikolatalı harç için Malzemeler

300 gr. bitter çikolata
1 kase Antep fıstığı
Çikolatalı Un Helvası Topları-tarifi resmi

Çikolatalı Un Helvası Topları

Öncelikle şerbetini hazırlayalım helvamızın, sürekli karıştırarak şekerin erimesini sağlayalım ısınınca ocaktan alalım. Helvayı kavuracağımız tencereye tereyağını alalım üzerine sıvıyağı ekleyelim ve unu ilave edelim. Un kahverengi renk alana kadar unu kavuralım.
Sıcak şerbeti kavrulmuş unun üzerine ilave edelim, sürekli karıştırarak pişirmeye devam edelim. Tamamen suyunu çekip helva kendine gelene kadar ocakta tutalım daha sonra ocaktan alalım helvayı on dakika dinlendirelim.

Bir tencerede margarini eritin, sıvıyağı ekleyin. Yağlar ısınınca unu ilave edirp kavurmaya başlayın. Unun rengi kahverengiye dönünceye kadar kavurmaya devam edin.

Helva dinlenirken biz çikolatayı benmari eritelim, dinlenen un helvasından küçük toplar yapalım. Yaptığınız topları benmari usülü erittiğimiz çikolataya batırıp isterseniz antepfıstığına batıralım. Bir süre buz dolabında bekletelim ve servise sunalım.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yandex.Metrica