KadincaSayfa.Com

Sultan Salatası Tarifi

Sultan Salatası Tarifi

Merhaba, evimizin sultanları için bir salata tarifi vereceğiz. Yapımı çok kolay olan görselliği muhteşem olan Sultan Salatası Tarifi. Bu tarifi özel günler için düşünebilirsiniz bu muhteşem lezzeti. Jelatini ilave ederek görüntünün düzgün olmasını sağlarsınız, içerisine yumurta yerine haşlanmış bütün havuç kullanabilirsiniz. Davet sofralarının muhteşem lezzeti Sultan Salatası tarifini yaparken içerisine kullandığınız malzemelerin taze olmasına önem veriniz. Yumurtaların haşlarken çatlamaması için, haşlamaya koymadan önce buzdolabından 2 saat önce çıkarıp, oda ısısına geldikten sonra haşlama işlemine başlamalısınız. Yumurtaların çatlamadan haşlamak için başka bir yöntem daha kullanabilirsiniz, yumurtayı haşlayacağınız kabın, yumurta sayısına göre ayarlanması gerekir. Çünkü, büyük kaplarda haşlanan yumurtalar birbirine çarparak çatlamasına neden olurlar. Kısa sürede çok emek harcamadan güzel bir sunum istiyorsanız Sultan Salatası Tarifini denemelisiniz. Salatanın malzeme listesi ve yapılışına gelecek olursak, yazının devamını okuyun derim.. Afiyet, şeker olsun.

Sultan Salatası Malzemeleri

* 4 tane havuç
* 4 tane patates
* 250 gr. iç bezelye
* 1,5 su bardağı mayonez
* Tuz
* 4 tane yumurta

Bir miktar jelatin. Birleştirici olarak kullanalım.

sultan-salatasi

Sultan Salatası Tarifi

Öncelikle orta boy bir tencerenin yarısını kadar su dolduralım ocağın üzerine alalım.
Patates ve havucu bol suda yıkayalım. Patatesin kabuklarını soyalım küçük küçük doğrayalım (bezelyenin iriliğinde). Havucun kabuklarını havuç soyucu ile kazıyalım, patateslerin büyüklüğünde doğrayalım. Isınan ocaktaki suya patates, bezelye ve havucu ilave edelim haşlayalım.
Haşlanan sebzeleri süzgeçe alalım, soğuyunca süzgeçten alalım karıştırma kabına aktaralım, üzerine tuz ve mayanoz (mayonezin içine bir yerde erittiğiniz jelatin koyalım) ilave edelim karıştıralım.
Haşlanan yumurtaların kabuklarını soyalım, kek kalıbına hazırladığımız salatanın yarısını dökelim yumurtaları dik olarak aralıklı yerleştirip kalan salatayı yumurtaların üzerine döşeyiniz. Bir gece dolapta bekletiniz, sonra kalıptan ters çevirerek çıkaralım. Salatamızın üzerini sebzelerle süsleyerek servise sunalım.
Afiyet olsun….Dilerseniz ortasına yumurta yerine haşlanmış havuçla hazırlayabilirsiniz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.