KadincaSayfa.Com

Çektiği fotoğraf bebeğinin hayatını kurtardı..

Çektiği fotoğraf bebeğinin hayatını kurtardı..

Çektiği fotoğraf bebeğinin hayatını kurtardı

Çoğumuz çocuklarımızın mümkün olduğunca flaştan kaçırmaya çalışırız, çocuklarımızın gözlerine zarar vermesinden korktuğumuz için. Ancak bu kez tersi olmuş, erken tanı ile hayat kurtarmış flaş!
The Mirror’da bir habere göre; Sutherland, 4 çocuk sahibi anne akıllı telefonla çektiği resimlere bakarken, çocuklarını en küçüğü olan Zak’in göz bebeğinin farklı bir renkte olduğunu fark etti. Siyah olması gereken göz bebeği, beyaz olduğunu görünce. Vakit kaybetmeden uzman bir doktora götürdü, yapılan tetkikler sonucu çok nadir rastlanılan 5 yaş altı çocuklarda görülen göz kanseri çeşidi olan “retinoblastom” teşhisi koyuldu.

Çektiği fotoğraf bebeğinin hayatını kurtardı-2 resim

İngiltere’de yaşayan 32 yaşındaki Stacey Sutherland, adlı anne, yeni aldığı akıllı telefonu ile sekiz aylık bebeği Zak’in fotoğraflarını çekmeye başladı. İlk karede, bebeğin gözlerindeki flaş yansımasında gariplik olduğunu fark eden anne Stacey Sutherland, önce akıllı cep telefonunun kamerasında bir tuhaflık olabileceğini düşündü. Bu düşüncesini onaylamak için üst üste fotoğraflar çeken Stacey Sutherland, çektiği resimlerin hepsinde minik Zak’in tek gözünde kedi gözü gibi göründüğünü ve aynı farklı parlamanın olduğunu gözlemledi. Uzman bir doktora gösterilen Zak’in beş yaş altındaki çocuklarda görülen bir kanser türü olan göz kanseri (retinoblastom) olduğu tespit edildi. Zak’in biri sol diğer üçü sağ gözünde olmak üzere dört tümörünün olduğu ortaya çıktı.

Çektiği fotoğraf bebeğinin hayatını kurtardı-3 resim
8 aylık kemoterapiye başlayan bebek Zak’in her 3 haftada bir girdiği lazer tedavisine iyi sonuçlar alındığı bildirildi. 5 yaş altı görülen retinoblastomun belirtilerinin en bariz özelliği flaşla çekilmiş resimlerde kedi gözü yansıması veya garip bir parlama olarak adlandırılan görüntünün oluşmasıdır. Belirtilerinin arasında göz seyirmesi de dikkate alınması gereken bir durum olduğunu belirtiyor uzman doktorlar.Nadir görülen bu kanserin erken teşhisi çok önemli olduğunu vurgulayan uzman doktorlar, erken teşhis ile yüzde 95’inin iyileştiği belirtiliyor.
Bir annenin dikkati, küçük bir tümörü büyümeden tedavi olmasına neden olmuştur, anne Stacey Sutherland doktorlarda tebrik aldı, çünkü bu kadar küçük bir tümörü rutin bir kontrolde görmemiz mümkün değildi. Eğer geç kalınmış olarak tedaviye başlasaydık Zak’in hikayesi daha farklı olabilirdi, diyerek anneyi tebrik etmişler.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.