KadincaSayfa.Com

At Kestanesi Yağı Hakkında

At Kestanesi Yağı Hakkında

At kestanesi yağı hakkında

At kestanesi yağını nereden elde edeceğiz? Nereden alacağız? Doğru kaliteli bir yağ olduğuna nasıl inanabileceğiz? Evde de yapabiliriz, eğer kuşkularımız varsa sonbaharda yol kenarlarında dökülmüş olan at kestanesini (5-6 tane ) alıp kabuğundan çıkarıp, onu rende yapalım, ama rendenin iri tarafını kullanalım. Normal orta boy bir kavanoza koyalım, üzerine de saf zeytinyağ koyalım ağzını sıkıca kapatalım ve güneşli bir yerde kırk beş gün bekletelim. Yalnız her akşam kapalı kavanozu çalkalamanız gerekiyor, kızgın güneşte 45 gün bırakıldıktan sonra rahatlıkla kullanabilirsiniz, halis kendi elde ettiğimiz At kestanesi yağını. Bu yağı istersek başka yağlarla da karıştırabiliriz istersek tek başına cildimize sürebiliriz.

At kestanesi yağının faydaları nelerdir?

Bu yağın faydalarını saymakla bitiremeyiz, öncelikle cildimizde losyon olarak, at kestanesini 2 su bardağı kaynamış suyun içerisine kestanenin içerisindeki kabuğu rende yaparak bekletebilirsiniz 1 saat kadar ve losyon oluşturabilirsiniz. Hazırladığınız bu losyonu soğuduktan sonra cildinize sürebilirsiniz. Gözenekleri sıkılaştırma özelliği vardır, at kestanesinin bağırsak rahatsızlıklarında, aromatik olarak kramp ve varis tedavilerinde rahatlıkla kullanılabilir. Cildimizde sadece 1 kez maske olarak ta kullanabiliriz, yaklaşık yarım saat bekletip soğuk suyla yıkayarak, kompresler şeklin de kullanabiliriz. At kestanesini saç bakımlarımızda da kullanabiliriz, kirpik güçlendirmede kullanabiliriz, eğer egzamamız varsa parmak aralarında genellikle yaz aylarında ayakta oluşan parmak aralarında oluşan terden dolayı pişiklere de at kestanesi ile tedavi edebiliriz. Oluşan yaralara çok çok iyi geliyor. Antiseptik özelliğinden dolayıda tedavi edici bakımlarda at kestanesi yağına ve at kestanesi çayına baş vurabiliriz.
at kestanesi-yağı

Cilt bakımı için:

At kestanesi yağını, özelliği cildimizde krem baz özelliğinde kullanabiliriz. Cildimize her gün kullanabiliriz. Hatta gece yatmadan önce de kullanıp öyle yatabilirsiniz. Çünkü gece uykuda hüçre yenilenmesi olduğu için yatmadan bir saat önce seyreltilmiş at kestane yağını yani 1-2 damla at kestane yağı normal susam yağına veya zeytinyağına dökerek karıştırıp karışımı elde ettikten sonra cildimize masaj yapar şeklimde yukarıya doğru kalp istikametine doğru parmak uçlarımızla minik minik dokunuşlarla kası çalıştırarak nem verme özelliğinde cildimize sürebiliriz. Cilde hiç bir zararı yoktur çünkü tamamen at kestanesinin kendisini ezerek püre haline getirerek sürmediğimiz için o acılı etken maddesini attığımız için yaklaşık bu yağıda 45 gün elde edebileceğimiz için özü ile birleştirip seyrettiğimiz için çok rahatlıkla her gün her gece yatmadan önce krem özelliğinde kullanabiliriz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.