KadincaSayfa.Com

Aman Dikkat! Arı Sokması Öldürebiliyor.

Aman Dikkat! Arı Sokması Öldürebiliyor.

 

Arı sokmaları, hafiften ağıra bir çok semptoma neden olabilir. Örneğin bazı insanlarda sırf ciltte hafif bir kızarıklık, ağrı şişliğe neden olurken, alerjik bünyeli insanlarda ölüme kadar gidebilir olay. Ciddi solunum sıkıntısı, kalp durmadı gibi son derece ciddi sorunlara neden olabilir. Arı sokmalarında bulantı, kusma olabilir. Nefes darlığı gözükebilir, çarpıntı gözükebilir, genel durumda bozulma gözükebilir. Bunların hiç biri görülmeyebilir de , eğer kişinin arı sokmasına karşı alerjisi yoksa.  Yalnızca ciltte hafif kızarıklık ve kaşıntı da görülebilir.

Arı alerjisinin önceden tespit edilmesi mümkün mü?

Alerji poliklinikleri var bu polikliniklere baş vurduğumuz zaman çeşitli etken maddelere karşı allerjimiz olup olmadığı anlaşılıyor. Ama özellikle arı sokmasına karşı yok. anaflaktik geliştiyse hastanın solunumu zorlaşıyor sa o zaman adralanil iğnesi yapılabilir. Bunlar tek dozluk olarak satılmakta, çok allerjik bünyeli insanlar bunun eğitimini almaktalar. En hafifi de alerji hapları dediğimiz haplar içilebilir ama onların etki süresi en az 20 dakikadır.

Arı sokması halinde yapılacaklar

Arı sokmalarında öncelikle endişelenmemek gerekir, allerjik bir bünyeye sahip değilse hemen arının iğnesini temiz bir cımbızla çıkarmalıyız. Daha sonra sabunlu bir su ile yıkanabilir, bu ikinci bir enfeksiyon kapmamızı engelleyecektir.

arı sokması

• Arının soktuğu yere hemen bandaj uygulayın ve bu bandajı her 10 dakika bir gevşetin ve 3 dakika gevşek tutup tekrar sıkın
• Arının soktuğu yere soğuk su dökün ve ardından buz parçalarını bir torbaya koyup soktuğu yerin üzerine koyun, amaonyak dökmeniz ağrınıza iyi gelecektir. Buzu koyarken direk olarak uygulamamalı her zaman bir torbanın içine koymalı ve etrafına bir bez sararak uygulama yapmalısınız. Yoksa buz yanığı dediğimiz yanıklara neden olabilir.
• Anti alerjik ilaçlar uygulayabilirsiniz
• Arı soktuğu anda evinizde adrenalin veya EpiPen varsa kullanın ve hızla doktora ulaşın

 

Arı sokmasında uygulanacak tedavi yöntemleri

Arı sokması durumunda yukarıda bahsettiğimiz ilk etap da yapılacak tedavi yöntemlerinin yanı sıra en kesin ve başarılı tedavi şekli olan arı alerjisine karşı uygulanacak olan aşı tedavisidir. Etkisi 3 yıl kadar arı sokmalarındaki arı alerjisine karşı uygulanan aşı yöntemi yüzde yüz başarı getiren bir tedavi şeklidir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yandex.Metrica