KadincaSayfa.Com

Annelik iç güdüsünü mü dinlemeliydi yoksa doktorun tavsiyesini mi? Yüksek Ateşli Çocuk Ağlarken, Annesi Doktorun Yaptığı Hatanın Farkına Vardı.

Annelik iç güdüsünü mü dinlemeliydi yoksa doktorun tavsiyesini mi? Yüksek Ateşli Çocuk Ağlarken, Annesi Doktorun Yaptığı Hatanın Farkına Vardı.

Hayley Lyons çok zor bir karara varmak zorundaydı. Annelik iç güdüsünü mü dinlemeliydi yoksa doktorun tavsiyesini mi? Nedeni mi? Çünkü anne doktorun yazdığı ilacın çocuğunu olumsuz yönde etkilediğini düşünüyordu. Hayley’in oğlu Lewis çiçek hastalığı geçirmekte olduğundan doktorlar ona ateş düşürücü ilaç olan Ibuprofen’i kullanmasını tavsiye ettiler. İlacı alır almaz ateşi çıkan ve suratındaki kabarcıkları daha da şişen çocuğunda bir şeylerin ters gittiğini anne Lewis hemen anladı. Doktorlar ise Lewis’in çiçek hastalığının belirtilerinin normal olduğunu ve ilaca devam etmesini söylediler. Oğlu Hayley’in hayatının tehlikede olduğunu düşünen anne derhal Liverpool’daki Alder Hey Children özel hastanesine gitti. Buradaki doktorlardan öğrendiklerine göre ise çocuk septisemi, yani kan zehirlenmesine maruz kalmış. Hayley oğlunu özel hastaneye götürmese ne hastalığın farkına varılacaktı ne de çocuğun iyileşmesi için gerekli olan tedaviye başlanabilecekti. Hayley, çocukları su çiçeği geçirmekte olan anne-babaları çocuklarına Ibuprofen vermemeleri konusunda uyarıyor. Hayley’in Facebook’ta paylaştığı uyarı amaçlı gönderi 43.000 kişi tarafından paylaşıldı. Dahası, İngiltere’nin önde gelen sağlık kurumlarından ‘Royal College of Paediatrics and Child Health’ gönderiyi paylaşarak ebeveynlerin çiçek hastalığı sürecinde çocuklarına Ibuprofen vermemeleri gerektiğini belirtti.

“Bunun sadece basit bir çiçek hastalığı belirtisi olduğunu söyleyen doktorlara güvenmeyip Alder Hey özel hastanesine gitmeseydik, oğlumun gerçek rahatsızlığını asla anlayamayacaktık. Kan zehirlenmesi teşhisi konulan oğlumu doktorlar hemen gözlem altına aldı.”

“Haplar, ateş düşürücü etiketiyle satılıyor. Ancak su çiçeğinden ötürün oluşan kabarcıkların derinin altına yayılıp daha fazla kabarmasına neden oluyor.”

Yazıyı paylaşarak Hayley’nin başından geçenlere herkesin tanık olmasına yardımcı olabilirsiniz.

Hayley, Facebook gönderisinde şunu paylaştı: “Çiçek hastalığı salgını var. Buradan, tüm ebeveynlere çiçek hastalığı süresince çocuklarına Nurofen/Ibuprofen vermemelerini öneriyorum.”

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.