KadincaSayfa.Com

Yüksek ateş ve ishal varsa dikkat!

Yüksek ateş ve ishal varsa dikkat!

Son zamanlarda giderek yayılan ve özellikle de annelerin kabusu haline gelen rota virüs salgını…  Karın ağrısı, mide bulantısı, kusma gibi şikayetlerle başlıyor. Bu şikayetlerin adı rota virüs… Son zamanlarda o kadar çok yaygınlaştı ki birçok anne aynı dertten muzdarip. Ancak virüs büyüklerde de görülebiliyor. Bulaşı hatta önlem alınmadığında, tehlikeli olabiliyor.

Rota Virüsü İshal Kusma

Çocuk Sağlığı ve Uzmanı DR. Arzu Özgeneci: Ateş o kadar dirençlidir ki ve çocukluk yaş döneminde 0-5 yaş arasında en çok öldüren ikinci hastalıktır. Genellikle bahar ve sonbaharlarda çok görülür. Bu sene de çok görüyoruz. Benim bir hastamdan annesine ve babasına da bulaştı. Her birisine serum takılarak her birisi de hastanede  kalmak zorunda kaldı. Çocukta en belirgin özellik ateş, erişkinlerde ise midem bulanıyor, halsizim bugün demesi. İshal olması gerekmediği gibi iştahsızlık da görülebiliyor. Rota virüsü çok aşırı sıvı kaybolmasıyla susuzluğa neden oluyor. Aynı zamanda susuzluk şoka neden olabiliyor.

Rota Virüsü İshal Kusma 3

Son zamanlarda giderek yayılan rota virüsü uzmanlara en çok da 6 yaşından küçük çocuklarda görülüyor ve bu tehlikenin en önemli belirtileri de yüksek ateş, durmaksızın istifra ve ishal. 5 aya kadar bebeklerde aşı koruyucu yapılıyor ancak virüs herkesi hasta edebiliyor. Rota virüsü, su solunum ve gıda yoluyla bulaşabiliyor. Rota virüsü sadece çocuklarda değil aynı zamanda yetişkinlerde de görülüyor ve uzmanlar kalabalık noktalarda bilhassa da toplu taşıma araçlarında enfeksiyon maskelerinden kullanımasını öneriyor. Uzmanlara göre rota virüsünün tedavisi yok ve antibiyotik kullanılması fayda sağlamıyor. Çözüm ise kaybolan sıvının yerine yenisinin alınması.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.