KadincaSayfa.Com

Saklama Kapları Hakkında Herşey

Saklama Kapları Hakkında Herşey

Saklama Kapları Hakkında Herşey

Saklama kapları, plastik, ahşap, cam gibi maddelerden yapılabilmekte ama, onları seçerken biz vücut kimyamıza uygun ambalajlı saklama kabını seçmemiz gerekmektedir. Eğer uygun ambalaj ve saklama kabını seçmezsek gıdaya hem ambalajdan hemde saklama kabından zarar verebilir hem de gıdanın bozulmasına sebebiyet verir. Her gıdanın kendine has özgü saklama koşulları vardır. Sapğlıklı saklama koşullarını sağlayabilmemiz için mevcut saklama kabını seçmemiz gerekmektedir. Bazı gıdaların havasız ortamda saklanması gerekmektedir bazıları ise hava alarak saklanması gerekmektedir.

Plastik saklama kapları zararlı mı?

Eğer kullanma koşulları üretilmişse, uygun ürün için üretilmişse plastik saklama kapları büyük problem teşkil etmemektedir. Ama tek seferlik kullanılan özellikle peynir kapları veya diğer lastik kaplar ambalajları tekrar tekrar kullandığımızda ve içersinde farklı gıda maddelerini koyduğumuzda bozulma ve zararlı hale gelebilmektedir. Bu noktada tamamen bütün plastiklerin zararlı olduğunu söyleyemeyiz uygun gıda için üretilmesi gerekmekte uygun şekilde üretimesi gerekmekte ve uygun şekilde kullanmamız gerekmektedir. Eğer bunu sağlayabiliyorsak plastik kullanımında bir problem yoktur. Özellikle saklama kabı olarak aldığımız bu kapları farklı ürünler için kesinlikle kullanmamız gerekmektedir. Çünkü bu ambalaj için üretilen bu kap mevcut gıda için üretilmiştir. Diğer gıdalarda etkileşimle bir bulaşmaya sebebiyet verebilir. Veya uygun şekilde muhafaza edemeyebilir.

Sebze ve meyveleri nasıl saklama kaplarında saklamak gerekir?

Saklama kaplarıgıdalara uygun olması gerekiyor, gıdaları kirletmemesi gerekmektedir. Bunlara çok dikkat etmemiz gerekiyor, bunla alakalı en önemli etmen saklama kapları üzerinde bulunan yeme içmeye uygun olan logoya dikkat edelim. Sonrasında meyve ve sebze havaya ihtiyaç duyduğu için hava alacak şekilde hava geçirgenlii olan bir ambalaj veya saklama kabı eğer dolapta muhafaza edeceksek veya hasat bir meyve ise su ve nemden etkilenmeyecek bir saklama kabı olmalıdır. Meyve sebze cinsine göre eğer bozulabilen stabil olmayan hassas bir ürünse ona göre daha sert bir ambalaj kabı hazırlamamız gerekiyor. Ürünün bir şekilde içerisinde saklayabilme ve iyi koruma bakımından çok önemlidir.

Tüm fotoğraflarımızın büyük halini görebilmek için aşağıdaki fotoğraflardan birini tıklayarak GALERİMİZİ gidebilirsiniz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.