KadincaSayfa.Com

Kahvaltının Önemi Üzerine

Kahvaltının Önemi Üzerine

Öğünlerin içinde en önemli öğün hangisidir? Sorusunun cevabı, sabah kahvaltısıdır.Sabah kahvaltısının önemini, bilerek büyüdük ve o alışkanlığım çocukluğumdan beri benimle birlikte gelmiştir. Fakat son yapılan araştırmalar şaşırttı beni, kahvaltı yapmadan güne başlayanları ölümcül sonuçlar doğuran kalp hastalığı riskini tetikliyormuş.

Amerika Klinik Beslenme Dergisi’ nde yayınlanan yazıya göre, güne kahvaltı yapmadan başlamak, yâ da çok sık öğün atlamak, vücutta yağ birikmesine yol açtığı ve obeziteye sebep olduğunu. Ve dolayısı ile kalp hastalığına aday durumuna getiriyor kişiyi. Kahvaltının önemini vurgulamak için, söyle düşünmenizi öneririz, akşam yemeği ile sabah yemeği arasında nerede ise 12 saat var. Bu süre zarfında vücut, besin ögelerinin tümünü kullanır ve sabah kahvaltı edilmezse, beyin anlama kapatisesi yitirir, işinize konsantrasyon olamam durumu yaşarsınız. Çünkü beyinde yeterince enerji yoktur. Bu nedenle, kahvaltı yapmadan güne başlamamak gerekmektedir daha verimi bir gün yaşamak istiyorsanız yeterli ve dengeli kahvaltı yapmalıyız. Dengeli bir kahvaltıda, bir bardak süt, peynir, zeytin ve yanı sıra portakal, domates, salatalık gibi sebzeleri de katmalısınız.

kahvaltının önemi

 

Daha çok çocukluk dönemlerinde kahvaltı alışkanlığı olmayan kişiler, otuzlu yaşlarda bu hastalıkla yüz yüze gelme riski çok fazla. Uzmanlara göre, kahvaltı yapmayan kişilerin, mineral, vitamin ve liflerden yoksun kaldıkları için daha çok şekerli yiyeceklere yönelmelerinin etkili oldukları görüşünde.Yapılan araştırmada 2187 kişi 20 yıl boyunca gözlendi, çıkan sonuca göre, öğün atlayan kişi diğer ögünleri de zamanında yemiyor. Araştırmanın önderlerinden Diyetisyen Catherine Collins, kahvaltı öğününü atlamanın kaotik ve sağlıksız yaşam biçiminin işareti olduğunu söyledi.

kahvaltının önemi2
Bu özellikle düzenli kahvaltı alışkanlığı olmayan çocuklarda, hissi görülebilir ve performans düşüklükleri, görülmektedir. Düzenli kahvaltı alışkanlığı olan çocuklar da ise okulda daha başarılı oldukları gözlemlenmiştir. Yetişkinlerin kahvaltı yapmaması, çocuklar kadar etkilemez tabi ama, gün içinde etkisini gösterecektir mutlaka. Çocukların etkilenmeleri, özellikle sabah saatlerinde okuma yazma gibi temel beceriler güçlenmektedir. Zamanımızda çoğu okul artık kahvaltı vermektedir. Ama şayet, okulda kahvaltı verilmiyorsa, mutlaka çocuğunuzun kahvaltısını evde yapması için özen gösterin.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yandex.Metrica