KadincaSayfa.Com

Kadınların Yağ Yakmasına Yardımcı Olan 25 Yiyecek

Kadınların Yağ Yakmasına Yardımcı Olan 25 Yiyecek

Yaz mevsiminde geldiğinde bir çok insan kilo vermek ister. Kısa bir sürede kilo vermenin kolay olmadığını biliyoruz. İnsanlar kilo vermek ve verilen kiloyu korumak için yaşama şeklinin değiştirilmesi gerektiğini söyler. Biz de kilo vermek için daha sağlıklı yemek yenmesi gerektiğini ve düzenli spor yapılması gerektiğini söylüyoruz.

Yediğimiz yiyeceğin genel olarak nasıl hissettiğimizi etkilemesi şaşırtıcı değil. Eğer sağlıklı besleniyorsanız kilo verirsiniz. Fakat yalnızca sağlıklı beslenmek yeterli değil. Buna bağlı olarak daha fazla enerjiniz olacak ve daha az sağlık sorunları yaşayacaksınız. Psikolojinizde bundan iyi etkilenecek. Yani, sağlıklı beslenmek için birden fazla sebep var.

Eğer yiyecekler hakkında meraklıysanız ve yağ yakımına yardımcı olacak yiyecekleri öğrenmek istiyorsanız, doğru yerdesiniz. Yağ yakan yiyecekler hakkında sizler için bir çok bilgi topladık. Aşağıda kadınlar için yağ yakan 25 yiyecekten bahsediyoruz.

Turunçgiller

Amerikan kimya derneğinin 2016 yılında yaptığı çalışmaya göre turunçgiller obeziteye bağlı olan kalp hastalıklarını, diyabet ve karaciğer hastalıklarını önler. Daha fazla turunçgil tüketmenin bir yolu da içtiğiniz suyun içine koymak olabilir.

Ceviz

Uzun bir süredir çerez yemenin bizler için faydalı olduğunu biliyorduk. Fakat artık özellikle hangi çerezlerin faydalı olduğunu biliyoruz. Diyabet dergisinde yapılan bir araştırmaya göre cevizin içinde iştahımızı tıkayan ve doyurucu olan bir maddeye rastlandı. Daha uzun süre tok hissettiriyor. Bu gün içinde daha az yemenize sebep olabilir.

Patlamış Mısır

Scranton üniversitesinin yaptığı araştırmada patlamış mısırda yüksek oranda polifenollerolduğu saptanmış. Polifenoller bir çok hastalığa iyi geliyor. Örneğin; sindirim sisteminin düzenlenmesinde yardımcı oluyor ve kan dolaşımını düzenliyor. Eğer herhangi bir yağ ve tuz eklemeden patlatırsanız patlamış mısırınızı bu sizin için hem güzel bir atıştırmalık olabilir hem de kilo vermenize yardımcı olur.

Kırmızı Meyveler

2016 yılında Harvard üniversitesi bilim insanları kırmızı meyvelerin gün içinde daha fazla tüketildiğinde süre içerinde kilo vermeye yardımcı olduğunu söyledi. Örneğin; yaban mersini ve çilek. Kırmızı meyvelerde bol miktarda flavanoid bulunur buda kilo vermede çok yardımcı olur.

Tam Tahıllar

Tufts üniversitesinin araştırmaları günde 3 öğün tam tahıl tüketen insanların % 10 daha az bel bölgesinde yağlanma yaşadığını kanıtladı. Bunun sebebi tam tahıllarda daha fazla lif bulunması. Yüksek lifli yapısından dolayı daha uzun süre tok tutuyor.

Avokado

Bir araştırmaya göre avokado bir çok sebepten kilo vermemize yardımcı olabilir. Avokado bir çok zengin içerik barındırıyor ayrıca lif oranı da yüksek. İçerdiği sağlıklı yağlar, vitamin E, vitamin C, folik asit, magnezyum, bakır ve potasyum sağlığımız için de çok önemli.

Kırmızı Biber

Bir araştırmaya göre günde bir tane bile tüketilen kırmızı biber göbek bölgesindeki yağların eritilmesini hızlandırıyor. Bunu vücudumuzdaki yiyecekleri daha hızlı enerjiye dönüştürerek yapıyor. Bir daha ki sefere yemek yaparken içine birazda kırmızı biber eklemeyi unutmayın.

Somon

2015 yılında Kyoto üniversitesinin yaptığı araştırmada somonun vücudumuzdaki yağların yakılmasına yardımcı olduğu ortaya çıktı. Düzenli bir spor düzeniyle birlikte somon kas yapımızı geliştirmemize yardımcı oluyor. Ayrıca çok faydalı yağlar barındırıyor. Örneğin; omega 3 yağ yakımına ciddi derecede yardımcı olur.

Tarçın

Michigan üniversitesinde ki araştırmacılar tarçının özünde bulunan cinnamaldehyd yağının termojenezleri aktive ettiğini buldu. Termojenez metabolizmamızın çalışmasında etkilidir. Sıcaklığımızı korumamıza ve yağ yakmamıza yardımcı olur. Sabahları yiyeceğiniz yulaf ezmesine ekleyeceğiniz biraz tarçın yağ yakımını hızlandıracaktır.

Elmalar ve Armutlar

Rio de Janerio devlet üniversitesinin yaptığı araştırma 2003 yılında US uluslararası ilaç kütüphanesinde yayınlandı. Araştırmanın içeriği elmalar armutlar ve kilo verme arasındaki bağlantıydı. Kadınlara günde 3 kere elma, armut veya yulaflı kurabiye yemeleri söylendi. Bu araştırmaya katılan kadınlarda 12 hafta sonra diğer yulaf kurabiyesi yiyen insanlara göre daha fazla kilo kaybettikleri ve kan şekeri seviyelerinin düzenlendiği gözlemlendi.

Tavuk

2013 yılında yapılan bir araştırmada diyetle alınan proteinin vücuttaki yağı ve karın bölgesindeki yağı azalttığını, yağsız vücut kütlesine katkıda bulunduğunu, enerjiyi arttırdığını ve verilen yağların geri alınmamasını sağladığını açıkladı.

Ispanak

Yapılan bir araştırmada bir haftada 3 kap yenen ıspanağın kilo verme sürecini % 10 arttırdığı söyleniyor. Araştırmanın yazarı Petya Kamenova, M.D ıspanağın yüksek oranda lipoik asit barındırdığını ve bununda hücrelerimize şeker alımını azaltmasında yardımcı olduğunu söylüyor. Buda şekeri yağ olarak depolanmasındansa enerji olarak kullanılabilmesini sağlıyor.

Peynir Altı Suyu Proteini

Araştırmaya göre peynir altı suyu proteini tüketimi yağ yakımına ve kas kazanımına yardımcı oluyor. Araştırmaya katılan insanlar Prolibra adında peynir altı suyu proteini içeren bir takviye aldılar. Araştırmanın sonucunda insanlar % 6.1 oranında yağ kaybettiler.

Yumurta

2018 yılında yayımlanan CSIRO’nun araştırmasına göre kahvaltıda protein tüketmek yağ yakımına yardımcı oluyor. Metabolizmanızı hızlandırmak için sabahları 25 gram protein tüketmeniz tavsiye ediliyor. Yumurta yemek bu proteini almanın güzel yolu. Her gün değişik yumurta tarifleriyle sıkılmadan tüketebilirsiniz.

Süt

McMaster üniversitesinin 2007 de yaptığı araştırmaya göre eğer kilo vermek yağ yakmak istiyorsanız süt içmelisiniz. Araştırmada düzenli olarak normal süt içen ve soya sütü içen iki gurup var. Normal süt tüketenler %40 daha fazla kas kazanımıyla öne çıkıyorlar. Kilo verirken kas kazanmak önemli çünkü kaslar yağ eritmemize yardımcı oluyor.

Fasulyeler

Araştırmalara göre fasülye tüketimi özellikle diyabet 2, kalp hastalıklarına ve kan şekerinin düzenlenmesine yardımcı oluyor. Ayrıca sizi daha uzun süre tok tutabilecek bir çok protein de içeriyorlar.

Tatlı Patates

Araştırmalara göre tatlı patateste nişasta oranı yüksek olduğundan obezite gibi hastalıkları önleyebiliyor.

Hardal

Eğer çok fazla yemek yapan ve yemeklerinizde hardal kullanmayı seven insanlardansanız sizin için güzel haber geliyor. Oxford Brookes üniversitesi bilim insanları hardalın yağ yakımını % 20 oranında hızlandırdığını söylüyor.

Zencefil

2012 yılında yapılan araştırmalar zencefilin doygunluk hissini arttırdığını ve metabolizmanın hızlı çalışmasını sağladığını söylüyor.

Su

Simon N. Thornton tarafından yapılan çalışmada kilo verme sürecinde suyun büyük bir rolü olduğu söyleniyor. Su vücudumuzdaki toksinlerden kurtulmamızı sağlıyor. Yağ hücrelerini parçalıyor ve idrarımızdan atmamızı sağlıyor.

Zeytin Yağı

Bir daha ki sefere yemek yaparken çiçek yağı veya margarin kullanmak yerine zeytin yağını deneyin. Dr. Ramon Estruch tarafından Barcelona üniversitesinde yapılan araştırmada kilo kaybı ve zeytin yağı arasında bir ilişki olduğu bulundu. Hiç yağ kullanmayanlara göre zeytin yağı tüketen insanların daha fazla yağ kaybettikleri görülmüş.

Yeşil Çay

Yeşil çay tüketiminin yağ yakım sürecini hızlandırdığı kanıtlanmış. Araştırmaya katılan insanlara 690 mg kateşin verilmiş. Kateşin yeşil çayın içinde bulunuyor. 12 hafta sonunda insanlarda genel vücut yağının ve özellikle bel bölgesindeki yağlanmanın azaldığı gözlemlenmiş.

Kahve

Kahve tüketen insanların daha az obezite riski olduğunu ve diyabet 2 türü hastalığına yakalanma oranının daha düşük olduğu kanıtlanmış. Fakat kahveye süt, şeker gibi şeyler eklendiğinde aynı etki görülmediği söylenmiş. Yani kahvenizi sade içmeniz gerekiyor.

Domates Suyu

Araştırmalara göre 20 gün boyunca 325 ml domates suyu tüketildiğinde kilolu insanlarda olabilen vücuttaki enfeksiyonları düşürdüğü görülmüş. Domatesin içindeki adiponektinmaddesi bir tür proteindir. Vücut yağlarının ayrışmasını sağlar.

Soya

Birmingham’daki Alabama üniversitesinden Dr. David Allison ve Dr. Mark Cope ve Champagne-Urbana’daki İlinois üniversitesinden Dr. John Erdman soya ve obeziteyle ilgili bir araştırma yaptılar. Araştırmalar sonucu soya besinleri diğer proteinlerle aynı değerde olduğunu keşfettiler. Örneğin; et ve süt ürünleri. Kilo kaybetmede aynı etkiyi gösteriyor.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.