KadincaSayfa.Com

İzdivaç Programı Gibi Sokak!

İzdivaç Programı Gibi Sokak!

İzdivaç Programı Gibi Sokak!

Çanakkale’de Yıllardır devam eden bu gelenek var, İzdivaç Programı adeta sokakta yaşanıyor.
Bayramiç ilçesinin Muratlar köyünün Aşıklar sokağında, her yıl birçok ilden gelen vatandaşlar, gün boyu burada dolaşarak kısmetini arıyor. Uzun yıllardır bu gelenek devam etmekte bu köyde, eş arayan yaşlı, genç gün boyunca, bu sokakta yürüyerek kısmetini arıyor.

aşıklar sokağı
Aşıklar Sokağının muhtarı İsa Korkmaz kendisininde eşini Aşıklar sokağında tanıdığını ifade etti: “Genç kızlar yöresel kıyafetlerini giyip süslenerek, yaklaşık 1 kilometre uzunluğundaki bu yolda yürüyüşe çıkıyor. Erkekler de bu yolda yürüyerek eşlerini arıyor. Bu gelenek çok eskiye dayanıyor. Gençlerimiz burada birbirlerini görüp beğeniyor. Ben de komşu köyden olan eşimle bu sokakta tanıştım.

aşıklar sokağı-1

Köy geçlerinin yüzde 90’ının bu sokakta eşlerini bulduğunu söyleyebilirim. Son yıllarda gazete, televizyon ve sosyal medyada haber olmasıyla sokağımıza ülkenin birçok ilinden ziyaretçi geliyor.” dedi.
Bu sokak sadece gençlerin eş bulması için kullanılmıyor, ikinci baharını yaşamak isteyen kişilerinde geldiği bir sokak Aşıklar sokağı. Bu sokağı görmek için cevre illerden bir çok ziyaretçiyi ağırlayan köy bu yıl, 100 kazan keşkek ve 50 kazan pilav ikram edildi.

İzdivaç Programı Gibi Sokak!

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yandex.Metrica