KadincaSayfa.Com

İncir Dolması

İncir Dolması

Bugün sizlere sunacağım İncir Dolması incir seven takipçilerimiz için kesinlikle en doğru tatlı seçimi olacaktır. Gerek incir gerekse ceviz sevenler bu iki lezzeti bu tatlı tarifimde bulabilir. Bu özel tatlı tarifimde fındık, badem ve fıstık yerine ceviz tercih etmemizin sebebi incire damak zevki olarak en çok cevizin yakışmasıdır. İsterseniz ceviz yerine farklı yemişlerde tercih edebilirsiniz seçim size kalmış.

İncir Dolması Tarifi içine kimi zaman toz şekerde ilave etsem de bugün malzemede yer alan incirin çok tatlı olmasından dolayı toz şeker kullanmadım ve pekmezin miktarını artırdım. Özellikle şeker hastaları toz şeker ve pekmezi malzeme listesinden çıkararak bu tarifi gönül rahatlığı ile uygulayabilir. Ayrıca bir miktar süt ile bu tatlı tarifini fırda da deneyebilirsiniz hanımlar. Fakat unutmayın ki eğer şeker hastası iseniz tatlı oranınız doyumluk değil her zaman tadımlıktır kolay gelsin.

İncir Dolması Malzemeler

250 gram 1 su bardağı su

1 çay bardağı pekmez

20 adet kuru incir

2 su bardağı ceviz

incir-dolması

İncir Dolması Tarifi

Öncelikle yirmi adet kuru incirlerin saplarını tek tek  kesip atıyoruz.
Daha sonra ılık suyu bir kabın içine boşaltıp içine de incirleri katıyoruz ve 10 dakika yumuşaması için bekliyoruz.Eğer yumuşama yeterli değilse süreyi uzatabilirsiniz.
Bu esnada cevizleri iri iri  kalacak şekilde bıçakla  parçalıyoruz.
Yumuşamış olan incirleri alıp, sapını kestiğimiz açıklık bölümden serçe parmağımızla yer açıp içine iri cevizleri yerleştirelim.
Diğer incirlerin  hepsini bu şekilde dolduralım.
Tencereye 1 su bardağı su katıyoruz ve içini cevizle doldurduğumuz incirleri koyuyoruz ve kısık ateşte suyunu çekene kadar pişiriyoruz hanımlar.
Üzerine bir çay bardağı pekmezi  gezdiriyoruz ve  yaklaşık beş altı dakika daha pişiriyoruz, hemen ardından ocaktan alıyoruz.
Ilımasını bekliyoruz ve servis ediyoruz. Muhteşem görünümü ve dayanılmaz lezzeti ile incir dolaması afiyet bal olsun.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.