KadincaSayfa.Com

Güllaç

Güllaç

Güllaç geleneksel tatlılarımızdan ve Ramazan ayının en çok tercih edilen tatlı lezzetlerinden bir tanesidir. Hafifliği ve bol sütü sayesinde çok faydalıdır. Ağır ve şerbetli tatlıların özellikle yemek sonrası çok rahatsız edici olduğunu düşünüyorum. Belki özel davetler için bu tarz tatlılar ideal olabilir;fakat ben gerek günlük menünün arkasına gerekse özel misafirlerimi Güllaç tatlısını sıkça yapıyorum. Güllaç tatlısında ister çevizi aralara ister üstüne serpebilirsiniz.

Evet bayanlar yapımı hazır güllaç yaprakları sayesinde oldukça kolay olan  Güllaç  tarifimi paylaşmak isterim sizlerle kolay gelsin.

Güllaç Malzemeler

1 ya da 1,5 bardak toz şeker

1 bardak dövülmüş ceviz içi

6 adet güllaç yaprağı

5 bardak süt

1 çorba kaşığı gül suyu

gullac-tarifi

Güllaç Tarifi

Güllaç’ ın yapraklarının kenarlarının kalınca olan kısımlarını koparıp ayırınız.
Sütümüzü bir taşımlık kaynatınız. Ocaktan alınız. İçerisine şeker ilave ediniz. Şekeri eriyinceye kadar karıştırınız. Daha sonra genişçe bir tepsiye dökünüz.
Güllaç yapraklarımızı tek, tek sıcak olan şekerli süte batırarak biraz yumuşatıp servis kabına alınız. Üzerine dövülmüş cevizden serpiniz.
Bütün güllaç yaprakları aynı şekilde servis kabınıza alınız. Ve ardından kalan sütün tamamını üzerine eşit olarak dökünüz. Bir miktarda gül suyu döktükten sonra buzdolabınızda soğutup, servis ediniz afiyet olsun.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.