KadincaSayfa.Com

Estetik Burun Ameliyatından Sonra Bakım Rehberiniz

Estetik Burun Ameliyatından Sonra Bakım Rehberiniz

Estetik burun ameliyatı oldunuz ve artık hayalinizdeki burun yapısına ulaşmak için en büyük adımı attınız ve atlattınız. Burun ameliyatı sonrası geçireceğiniz dönem ise hayalinizdeki burun yapısına kavuşmak için estetik ameliyat kadar önemli bir süreç. Zira ameliyat sonrası burnunuza ne kadar hassas davranırsanız, iyileşme süreciniz ve hayalinizde burun yapısına kavuşma süreciniz o kadar hızlanacaktır.

Yapmanız gereken en önemli unsur sabırlı olmanızdır. Estetik burun ameliyatı sonrasında gereken sabrı göstermeniz ve bugünkü makalemizde değineceğimiz birkaç hususa dikkat etmeniz, burun ameliyatından istediğiniz verimi almanız için son derece önemlidir.

burun-esteitk-3

* Estetik burun ameliyatı ardından, bazı hastaların birkaç gün burnunda tampon ile yaşamaları gerekebilir. bu genel olarak düşük bir ihtimal olsa da, doktorunuz birkaç gün burnunuzda tampon ile durmanızı söylerse bu birkaç günü ağzınızdan nefes alıp vererek geçireceğiniz için yoğun ağız kuruluğu yaşama ihtimaline hazır olmasınız. Bu sebeple bu birkaç günü en rahat şekilde atlatmak için ağız kuruluğunu en aza indirmek adına sürekli sıvı gıdalar almaya özen gösterin. Ancak kesinlikle pipet kullanmayın. Zira pipet yardımıyla su veya başka bir sıvı gıda almaya kalktığınızda ne kadar dikkat etseniz de zaman zaman pipetten sıvıyı içmeye çalışırken burnunuzdan nefes almaya çalışacaksınız ve burnunuzda tampon bulunurken bu size zorluk yaşatacaktır. Bu yüzden yudum yudum içeceğiniz, sık sık tüketeceğiniz bir bardak dolusu içeceğiniz hep elinizde olsun.

* Burun ameliyatınızdan sonraki ilk birkaç gün veya ender rastlansa da ilk bir hafta hafif derecede ağrılarınız olacaktır. Bu ağrıları gidermek için içeceğiniz ağı kesiciler kesinlikle doktorunuzun size verdiği ağrı kesiceler olsun. Doktorunuzun verdiği ağrı kesiciler haricinde bir ilaç kullanacak olursanız, kullanmadan önce mutla doktorunuzun onayını isteyin. Çünkü estetik burun ameliyatı sonrası ağrı durumlarında doktorun verdiği ağrı kesiciler dışında kanı sulandıran aspirin veya muadili ilaçlar kullanılması son derece tehlikelidir.
* Uyumak üzere veya dinlenmek üzere yatar pozisyon aldığınızda kesinlikle başınızın altına kafanızı dik tutmaya yarayacak birkaç yastık birden koyun. Bu size kan dolaşımınızı düzenlemenin yanı sıra estetik burun ameliyatı sonrasında yüzünüzde oluşacak olan şişlik ve morluklarında en kısa zamanda geçmesi olarak geri dönecektir.
* Burnunuzdan ender de olsa pembeye yakın renkte kan sızıntıları gelebilir. Bu normal bir durum olmakla birlikte kan sızıntılarının rengi koyulaşmaya ve sızıntı miktarı artmaya başlarsa vakit kaybetmeden doktorunuzu aramalı ve durumdan haberdar etmelisiniz.
* Burun estetiği ameliyatınızın sonrasında doktorunuz tarafından burnunuzda 4 ila 7 gün kalmak suretiyle iki katlı plaster ve alçı tel takılı olacaktır. Bunlar burnunuzun istediğiniz şeklini sabitlemesi ve koruması adına konmuş pansumanlardır. Dolayısıyla bu pansumanlara darbe gelmesini, yerinden oynatıcı hareketler yapılmasını önlemelisiniz.
* Şayet ameliyat sonrası burnunuza tampon konmamışsa sık sık kaşıma ve silme isteği duyacaksınız. Asla burnunuza elinizi götürmeyin veya peçete gibi herhangi bir şeyle silmeye kalkmayın.
* Burnunuza en yakın bölge olan üst diş bölgeniz, dişlerinizi fırçalarken burnunuza sarsıntı yapabilir. Bu sebeple dişlerinizi fırçalarken son derece nazik davranın.
* Ameliyat sonrasındaki 2 hafta ani eğilmeler yapmamaya, ağır bir şeyi taşımamaya, yerden ağır bir eşyayı kaldırmamaya özen gösterin.
* Burun ameliyatından sonraki ilk 1 ayda güneş ışınlarının zararlı etkilerine karşı kendinizi koruyun.
* Estetik burun ameliyatı sonrası, gözlüklerinizi ya bir süreliğine kullanmayın ya da çerçevesi gözlük alın.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.