KadincaSayfa.Com

En Kötü Öksürüğü Bile Şıp Diye Kesiyor!

En Kötü Öksürüğü Bile Şıp Diye Kesiyor!

Gıcıklı öksürük, sık öksürmekten boğazın yanmaya başladığı ve kaşıntıya benzer hissin geçmediği öksürük tipidir.

Bu durumu çabuk atlatabilmek için evde hazırlayacağınız doğal kürleri uygulayabilirsiniz. Bununla birlikte kürlerin faydasını görebilmek için kaçınmanız gereken durumlar da var.

Karabiber Çayı

Karabiber çayı öksürüğü keser, balgam söktürür. Özellikle kış aylarındaki grip, nezle, öksürük gibi rahatsızlıklara iyi gelir. Öksürüğü kesmesi ve balgam söktürmesiyle birlikte geceleri de rahat bir uyku sağlar.  Bal, katıldığında ise öksürüğü tamamen yatıştırır. Bu karışım doğal bir antibiyotik niteliği taşır.

Yapılışı : Bir çay kaşığı taze çekilmiş karabiber, 2 yemek kaşığı bal ile bir fincanda karıştırılır. Üzerine kaynar su dökülür. 15 dakika kadar demlendikten sonra süzülür ve içmeye hazır hale gelir. Balgamlı halde gelen öksürüğü geçirmek için karabiber çayını deneyebilirsiniz.

Kekik – Bal

Üst solunum yolları enfeksiyonlarına, bronşit gibi hastalıklara çok iyi gelir. Bu hastalıklar öksürük yapan hastalıklar olduğu için bu öksürüğü geçirmek için kekik kullanılır.  Kekik yaprağı, ispatlanmış bir öksürük ilacıdır. İçine bal katılmış kekik çayı daha faydalı olacaktır.
Yapılışı : Kekik ve bal karışımı, bu tarif de oldukça etkili bir öksürük şurubudur. Kaynar suya 3 yemek kaşığı kekik ve 2 yemek kaşığı bal ilave ederek bu karışıma sahip olabilirsiniz.

Limon – Karabiber – Tuz

Tuz karabiber limon karışımı adeta doğal bir iksir gibi görev yapar ve pek çok sağlık problemine de çözüm sunar. Limonun içindeki bol miktarda bulunan C vitamini ve karabiberin içinde bulunan piperin maddesi birleştiğinde sizlere de doğal çözüm olabilecek bir iksir haline geliyor.

Bir limonu dörde bölün. Böldüğünüz parçalardan birinin üzerine karabiber ve tuz atın. İyileşmenin hızlanması için limonu yiyin.  C vitamini ile bağışıklığınız güçlenirken, nefes alışınız da rahatlar. Öksürük için ideal bir yiyecektir.

Ilık Süt – Bal

Öksürük bir hastalık değil, boğaz ve solunum yollarını temizlemeye yarayan bir savunma mekanizmasıdır. İnatçı öksürüğü, sütün içine bal karıştırmak veya balın içerisine karabiber atarak kesebilirsiniz. Unutmayın, 3 haftadan fazla süren durumlarda doktora başvurmanız önemlidir.
Bal katarak içeceğiniz ılık süt, öksürüğünüzü alır ve boğazınızı tamamen rahatlatır. Boğazınızdaki gıcığı ve öksürüğün gelmesini engeller.

Badem – Portakal Suyu

Öksürük problemleriyle baş etmede tercih edebileceğiniz bir diğer besin, badem ve portakal suyu karışımı.
Bademleri rondo yardımıyla parçalayın. Birkaç çay kaşığı parçalanmış bademi, bir fincan portakal suyu ile karıştırın. Öksürüğünüze çok iyi gelecek bir karışımdır.Bu karışım kısa sürede etkisini gösterecek ve öksürüğünüzde azalmaya sebep olacaktır.

Not: Öksürme sebebiniz; astım, allerji gibi hastalıklar da olabilir. Her ihtimale karşı, uzman bir doktora başvurunuz.
Bir türlü geçmeyen öksürüğünüz için evde yapabileceğiniz başka yöntemler de var. Bu yöntemlere de aşağıdan göz atabilirsiniz:

Ananas suyu ve bal
Bal
Ceviz ve badem
Bal ve ılık su
Okaliptüs

Soğan lapası
Elma sirkeli yastıklar
Limon ve ballı çay
Soğan şurubu


Öksürüğe yakalanmamak için bunlara dikkat edin mutlaka.

Soğuk içecek ve yiyeceklerden uzak durun
Sıcak çorba için ama kaynar değil!
Yatmadan önce bitki çayı için
Boğazınızı sıcak tutun

Bu önemli bilgi ve yöntemlerden daha fazla kişinin faydalanması için, beğenip, paylaşmayı unutmayın lütfen…

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.