KadincaSayfa.Com

Çocuklarda büyüme ağrılarına dikkat!

Çocuklarda büyüme ağrılarına dikkat!

Daha çok geceleri ve akşam üstü çocuklarda kol ve bacaklarda hissedilen kimi zaman uykudan uyandıracak boyuta varabilen çoğunlukla yarım saat veya bir kaç saat sürebilen dönemsel ve geçici ağrılar görülebilir. Büyüme dönemlerinde bu tür ağrıların çocuklarda normal kabul edildiğini, ağrı kesiciler ve masajla geçen ağrılar olduğunu vurguluyor uzmanlar. Büyüme ağrısı da olarak bilinen bu ağrılar yaklaşık 12 yaşına kadar sürebilir, rastlama sıklığı cinsiyete göre farklılıklar gösterebilir. Büyüme ağrısı çeken çocukta, ağrıyan bölgesinde, şişlik, kızarıklık, eklem yerinde hareketinde kısıtlılık ve ısı artışı bulunmaz. Ağrının şekli: bacak, baldır daha fazla baçağın ön bölgesinde kramp şeklinde ani bir şekilde başlar, acı çok derindir ve rahatsız edicidir. Bazen iki bacakta birden hissedilebilir.Bel ve kalça kısımlarında fazla görülmez, ağrı çok yürüyüşle birlikte artabilir dinlenince geçer. Gece ve akşam ağrı daha fazla hissedilir, bazen uykudan uyandıracak kadar derin hissedilebilir. Ertesi gün, hiç bir şey kalmaz, topallama, eklemlerde şekil bozukluğu olmaz.

büyüme ağrısı-çocuklarda

Özellikle 4 ile 12 yaş arasındaki çocuklarda diz bölgesinde görülen ağrının adı büyüme ağrısı tespiti ise çok kolaydır.

Tanısı röntgen ve laboratuar testleriyle konulur. Ağrı basit müdahalelerle hafifletilebilir. Mesela Masaj, hafif sıcak uygulama ya da ağrı kesici kremler ağrıyı azaltmak açısından oldukça faydalıdır.

büyüme ağrırsı için masaj

Çocuktaki bacak ağrıları bazen tümör belirtisi olabilir tıpkı kemik ve yumuşak doku kanserleri gibi. Romatizmal hastalıklar ağrı yapabilir bunlar eklemlerde şişlikle beraber kendini gösterir Normal ağrılarda ciddi ağrı yapar üstelik en şiddetli olduğu zaman dilimi ise gece yarısıdır. İyi huylu tümörler, basit tümörler, basit kistlerde bu şekilde istirahat sırasında ağrı yapabilir. Bunları birbirinden ayırmak önemlidir.

bacak ağrılarını dikkate alın

Peki, çocuklarda büyüme ağrısını nasıl ayırt ederiz?

Büyüme ağrısında çocuk rahatlıkla yürümeye devam eder okulundan ve arkadaşlarından geri kalacak kadar çok ağrısı yoktur. Gün sonunda çok hafif meydana gelen ağrıdır.

Ancak tümörlü hadiselerde çocukta ciddi bir topallanma beraberinde halsizlik yorgunluk gibi şikâyetler günlük aktivitesinden geri bıraktıracak derecededir. Kalça ve belden başlayarak bacaklara vuran ağrılara dikkat edilmesi gerekiyor. Erken teşhis ise her hastalıkta olduğu gibi hayat kurtarıyor.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.