KadincaSayfa.Com

Anlatımlı ve Resimli Çocuk Şapka Ve Ponpon Modeli

Anlatımlı ve Resimli Çocuk Şapka Ve Ponpon Modeli

Merhaba, çocuk şapka modelleri ,ile yine sizlerleyiz. Çocuk şapkaları sadece kışın değil ilkbahar, yaz ve sonbahar aylarında da çocuklarımız için önemli bir giysi tamamlayıcı aksesuar niteliğinde. Birbirinden şirin şapkaları yaptık, onları tamamlayan ponpon gibi süslerle daha da şirin hale getirmek bizim elimizde. Bu gün sizlere bir tane şapka modeli ve ve ponpon nasıl yapılırı işleyeceğiz bugün. Gelin, Ponpondan nazar boncuğu nasıl yapılır? Öğrenelim.
Ponpondan nazar boncuğunu yapmak için, nazar boncuğu renklerinde yünlere ihtiyacımız olacak, bunlar koyu mavi, acık mavi ve beyaz renler burada önemli olan ayrıca ponponumuzu sardıktan sonra makasa ihtiyacımız olacak. Önemli olan noktalardan bir tanesi nazar boncuğu formatını oluşturabilmek için ceşitli sarma yöntemleri ile azar boncuğunu ortaya çıkaracaz. Önce zemini hazırlayacağız arkasından koyu rengi, acık rengi ve tekrar koyu rengi olarak dört katlı bir sarma işlemi uygulayacağız. Ponpon yapımına bbaşlarken önemli olan noktalardan bir tanesi baş parmagıız ile ipi tutalım ve elimize sarmaya başlayalım ipi. Aşağıda ki resimde gördüğümüz kadar elimize ipi saralım ve ipi keselim.
ponpon-nazar boncuğu
Daha sonra daha acık renk mavi ipi elimizin üzerine saralım, sarma işleminde koyu mavinin yanlardan görünmesine özen göstrerek saralım. Aşağıda ki resimde gördüğünüz gibi sarma işlemini yapalım ve makasla keselim ipi.

ponpon-nazar boncuğu.PNG1

Şimdi nazar boncuğumuzun beyaz kısmını yapacağız, ipi tam ortalayarak sarmaya başlayalım. Beyaz rengi daha da ince bir şekilde saracağız yani ipi sardığınız zaman muhakkak alttaki kattaki ipin rengini görmeniz gerekmektedir. Beyaz ipi de yeteri kadar sardıktan sonra ipi keselim.

ponpon-nazar boncuğu 2

Ve tekrar koyu maviyi tek kat halinde beyaz ipin tam ortasından saralım. bu sarma işlemi biraz zor işlem ve dikkat isteyen bir şey ancak sonucu çok güzel olacağı için değecektir.

ponpon-nazar boncuğu 3

Bu aşamadan sonra, ponponumuzu bağlama aşamasına geçeceğiz elimizdeki fazla katla ponponumuzu ikiye katlayacağız. Zaten çok sıkı sardığımız için o kat ortada bıraktığımızda dağılmayacaktır ve bir kurdele gibi bağlayalım. Sonra ortayı sabitleştirelim ve bağlayalım. Aşağıda görüldüğü gibi bir şekil çıkaralım nazar boncuklu ponponumuz bitmiş durumda.
ponpon-nazar boncuğu 4

Ortadan bağladığımız ve fiyonk şeklinde oluşturduğumuz poponu boşluklardan keserek ponpunumuza son görüntüsünü verelim.
ponpon-nazar boncuğu 5

Makasla önce ilk yarısını keselim, daha sonra ikinci yarısını keselim. Bundan sonra ki aşama fazlalık yerleri keserek küçük bir zemine ulaşarak ponponun şeklini ortaya çıkarmaya başlayalım.

ponpon-nazar boncuğu 6

Kırpma işlemini resimdeki gibi yapınız, iyice kırptıktan sonra zeminde tüm renkler oturacak ve çok güzel bir nazar boncuğu görüntüsünde ponpon meydana çıkacaktır.

ponpon-nazar boncuğu 7

Yaptığımız nazar boncuğu ponponumuzu çok farklı alanlarda kullanabilirsiniz, şapkalarda, hırkalarda bu objeyi kullanabilirsiniz.

Farklı bir şapka modeli

YAPILIŞI:10zincir çekip halka oluşturalım içine 10 adet dolgu yapalım.
2.sırada ise 2 şer zincir çekip o sırayı böyle tamamlayalım.
3.sırada boş zincirlerin içine 2 şer dolgu yapalım aralarda artıralım.
Bu şekilde devam adip istediğimiz ölçüye gelince kenarlarını yapalım.
Boş çektiğimiz zincirlerin içini 6 tane dolgu ile dolduralım aralara zincir çekerek.
2. sırada ise dolguların arasına çektiğimiz zincirleri dolduralım .
Yalnız 2 şer defada dolguların üzerine batalımki bir birine ekli durmalı.
4 sıra daha bu şekilde devam edip bitirelim.Zincir çekip dolguların başladığı yerden içinden geçirelim.
Üzerine çiçek motifleri ekleyerek süsleyelim.

Çocuk Şapkası Anlatıı Yapılışı Nasıl Yapılır Modeli

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.