KadincaSayfa.Com

Cıngıllı Mantı

Cıngıllı Mantı

Makarna, mantı kültürü yaygın olan Türk mutfağının yine hamurla hazırlanmış harika yemeklerinden biridir cıngıllı mantı. Tavuk etiyle de besin değeri daha da artmaktadır. Klasik mantı tarifi şöyle dursun biz bugün Cıngıllı mantı tarifi hazırlayalım ne dersiniz hanımlar? Tavuk but’u ile hazırlayacağımız mantımızın yapımı kolay lezzeti ise klasik mantıdan çok daha farklı ve hafifi. Şahsen ünlü Kayseri mantısından başka mantıya ben mantı demesem de bu tarifi mantı olarak değil mantının bir akrabası olarak düşünebiliriz hanımlar. Cıngıllı mantı tarifi gibi farklı mantı tarifleri arayışında iseniz yine sitemizde yer alan Piruhi Tarifini de deneyebilirsiniz. Çocukların mantı menüsüne bayıldığını ve itirazsız yediğini düşünerek sizlere ileriki zamanlarda yeni farklı mantı seçenekleri sunmaya devam edeceğiz. Evet sözü uzatmadan sizleri Cıngıllı mantı tarifim ile baş başa bırakıyorum kolay gelsin.

Cıngıllı Mantı Malzemeleri

5 bardak un
3 adet yumurta
1 bardak su
1 adet kuru soğan
2 adet tavuk budu
4 çorba kaşığı tereyağı
Tuz

cingilli-manti

Cıngıllı Mantı Tarifi

Bir tencerede tavuk butlarını kuru soğanı ayıklayıp, 8 bardak suda ilave ederek güzelce yumuşayıncaya kadar pişiriniz. Butlar yumuşadığında tuz atınız.
3 bardak un, 3 adet yumurta, 1 bardak su ve tuzu da atarak katı bir hamur hazırlayınız. Gerektiğinde az, az su ekleyip yoğurmaya devam ediniz. Hamurdan yumurta kadar bezeler yapınız.
Bezelerin altına ve üstüne un serpiniz. Oklavanızla bıçak sırtının kalınlığında yufkalar açınız. Temiz bezin üzerine koyup biraz kurumasını sağlamak üzere bekletiniz.
Yufkanın birisine altını üstünü unlayıp gevşekçe oklavanıza sarınız. Oklavayı aradan çekip çıkarınız. Daha sonra bu yufkayı ince, ince kesiniz. Yufkanız açıldığında uzunca şerit olmuş olacak.
Tereyağını eritiniz. Hamur parçalarınızla harman ediniz. Üzerlerine bastırmayarak genişçe tepsi içerisine diziniz. Yaklaşık 200 derece sıcaklıktaki fırınınızda hamurları pembeleşinceye kadar pişiriniz. Zaman, zaman hamurları tepsi içerisinde karıştırınız.
Haşlanan tavuk etlerini tiftiniz. Tavuk suyunun kaynar halde kalmasını sağlayınız. Fırından hamurları aldığınız anda üstüne kaynar tavuk suyu gezdiriniz. Tifttiğiniz tavuk etlerini de ilave ediniz ve servis yapınız. Afiyet olsun.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yandex.Metrica