KadincaSayfa.Com

Bebek Sağlığı-Bakıcı Seçimi

Bebek Sağlığı-Bakıcı Seçimi

Bakıcı seçimi

Bakıcıyı seçtikten sonra ilk zamanlarda ona aynı soruları farklı zamanlarda sorup, çelişkili ifadeler verip vermediğini kontrol edebilirsiniz. Bura da gözlem çok önemlidir, bakıcı ile çocuğun ilişkisini gözlemlemelisiniz çocuk eğer bakıcıya yakın davranıyorsa gülümsüyorsa ve onunla iletişim halinde ise arada bir problem yok diyebiliriz. Fakat çocuk bakıcıyı rey ediyorsa yanına gittiğinde ağlıyorsa yada gördüğünde ağlıyorsa ve ürkek davranıyorsa arada bir problem olduğu anlaşılabilir. Burada gözlemlemek, izlemek takip etmek çok önemlidir. Bunun yanı sıra çalışan anneler zaman zaman akrabalarından yada arkadaşlarından birini eve habersizce yollayıp bakıcının ne yaptığını kontrol ettirebilir. Güvenlik sistemleri günümüzde çok gelişmiş olup eve kamera sistemleri kurdurabilirler ve bunları çalıştıkları iş yerinden kamera ile izleyebilirler. Özetlersek bakıcıyı ilk zamanlarda gözlemlemek eve birilerini yollamak eve sık sık telefon etmek yada güvenlik kameraları gibi gelişmiş sistemleri kullanmak bakıcıyı denetlemek acısından size yardımcı olacak yöntemler arasındadır.

Bebeği kaç aylıkken bakıcıya bırakmalı.

Anne şartlar doğrultusunda bebeğini doğumdan itibaren bakıcıya bırakabilir. Fakat burada tabi ki önemli olan süreci bakıcıya adapte etmek ve annenin kendisini adapte etmesidir. Anne çocuktan ayrılmayı bir kere göze almalıdır ve bu süreci iyi geçirmelidir. Bakıcıyı doğumdan önce eve getirirlerse bakıcının bir şekilde eve edepte olması ve kendilerine adepte olmalarını sağlarlarsa bu süreçte çok fazla etkilenmeyecektir. Çocuk zaten kendine bakan kişiye bağlanacağı için bakıcıya da annesi kadar bağlı olacaktır. Burada önemli olan annenin takibidir, anne bakıcıyı kıskanmadan bakıcı ile iyi iletişim halinde olmalıdır. Annenin bakıcı ile olan iletişimi çocukla bakıcı arasında ki iletişimini de etkileyecektir. Anne ne kadar iyi olursa bakıcıya, bakıcıda çocuğa o kadar özenli davranacaktır. Bakıcının tabi ki çocuğa şefkat vermesi, annesi gibi onu sevmesi ilgilenmesi hijyenine temizliğine önem vermesi sonuçta çok önemlidir.

Bebek Sağlığı-Bakıcı Seçimi

Bebek bakıcısının yaşı önemli mi?

Bebek bakıcısının yaşı önemlidir, çünkü bebek bakıcısının çocuğa iyi bir bakım vermesi için ilk önce kendi gelişimini tamamlamış olması gerekmektedir. Bebek bakıcısıyla görüşmemizde bunu anlayabilirsiniz, kendine öz güveni olan şefkatli olaylara hakim, bir şekilde kendi sorunlarını halletmiş ve kendi yaşamını bir düzene sokmuş biti olmalıdır. Bu yaş aralığını soracak olursanız 25-35 yaş arasında olmalıdır. Çünkü tecrübenin yanında birazda enerjik olması gerekmektedir, çocukla oyun oynayabilmeli çocuğa iyi vakit geçirebilmeli çocuğun oyununa dahil olabilmeli. Bakıcıyı seçerken daha önce çalıştığı terden aldığı referanslar çok önemlidir, sizinle görüşmede kurduğu iletişime, sesine, mimiklerine beden duruşuna bakarsanız iyi bir bakıcı seçmiş olacaksınızdır.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.