KadincaSayfa.Com

Astım Çocuklarda Neden Olur?

Astım Çocuklarda Neden Olur?

Astım çocuklarda neden olur?

Çocuklarda astım genellikle alerji kökenlidir. Soğuk hava, hava kirliliği, sigara dumanı, kimyasal kokular, solunum yolu hastalıkları astım belirtilerini ortaya çıkarabilir. Çocuğun alerjisi olduğu maddeye aşırı maruz kalması ile öksürük, hırıltı ve nefes darlığı ortaya çıkabilir. Astımlı, çocuklar yaşamının, ilk yıllarında belirtileri vermeye başlar. Solunum yolu enfeksiyonu yaşadıklarında, diğer çocuklara kıyaslandığında daha ağır seyreder hastalığı. Akciğerler gelişimini henüz tamamlamadığı için hava yolu çapları dar olması ve kıkırdak dokunun az olması sebebi ile tekrarlayıcı bronş daralmaları yaşar çocuk. Bazen, allerjik olunan maddeye yakın olmak bile, hırıltılı, öksürük ve nefes darlığı olarak görülebilir.

dil altı aşılama

 

Çocuklar İçin Astım Tedavisi Nasıldır?

Öncelikle, bütün alerjik hastalıklarda olduğu gibi ilk basamak alerji olunan maddeden uzak durmaktır. Uzmandan yardım alarak, çevre önlemleri alarak bronşlardaki aşırı duyarlılığın en aza indirilmesi mümkündür. Bu bazen alınan önlemlerin olmadığı, ilaç tedavisinin gerekli olduğu durumlarda, havayolu ile akciğerlere çekilip bronşları tedavi eden sprey şeklindeki ilaçlar kullanılmaktadır. Bu ilaçlar bronşların hassasiyetini azaltmak için ve sadece kriz anlarında kullanılacak ilaçlar bunlar. İlaçlar hastalığı tamamen geçirmiyor, en iyi tedavi yöntemi alerji aşı tedavisidir.

bebeklerde-astım

Çünkü ilaçları kestikten sonra, sorunlar tekrar ortaya çıkmaktadır. Aşılar 3 yaş sonrası yapılabiliyor, hassas olunan madde dozlar arttırılarak vücuda verilip, o maddeye vücudun alıştırılması sağlanır. Tıbbın sürekli ilerlemesi ile, her gecen gün yeni aşı metotları geliştirilmektedir. Daha önceleri aşı yapılan kişilerin, yan etkileri yüzünden biraz rahatsızlık yaşaması. Yeni metotlar geliştirmesine neden oladu, dil altı aşı uygulması yaygınlaşmıştır. 10 yıldır kullanılan bu yöntem, yan etkilerinin azlığı ve evde kendi kendine tedavi olanagı sağladığı için çok tercih edilen tedavi yöntemidir.

astım-cocuk

İlerleyen yıllarda, 4–5 yaşlarında akciğer gelişimini tamamlamıştır.1–2 yaş döneminde astım belirtileri veren çocukların büyük kısmında düzelmeler olacaktır. Düzelmeyen çocuklarda ergenlik döneminde yüzde 50 si düzelme gösterecektir. Orta yaşlarda hastalık tekrar ortaya çıkabilir.

Etiketler:

Yorumlar
 1. blank deniz özdeş dedi ki:

  Astım, solunum güçlüğü, rinit, sinüzit, hırıltılı solunum, kulak çınlaması, nezle ve aşırı mukus oluşumu gibi şikayetleri olan 461 hasta incelendi. Bu hastaların %78’i sarsıcı bir şekilde basit bir kan testi [i] kullanıldığında pozitif reaksiyon gösteren gıdaların diyetlerinden çıkarılmasından sonra semptomlarında haftalar içerisinde anlamlı bir azalma sergilemişdiler.

  yukarıdaki bölümü bir websitesinden kopyaladım.

  Piyasada gıda duyarlılığı testi yapan bir çok merkez var ancak bu konuda sağlık sebeplerimden dolayı ihtiyacım olduğu için ayrıntılı bir araştırma yaptım ve imupro ve yorktest ile ilgili geniş bilgi sahibi oldum.

  ImuPro elisa metodu ile yapılmaktadır ve ancak damardan alınan kan örneği ile yapılmaktadır. Yorktest ise parmaktan alnınan kan ile yapılıyor. Damardan alınan kan bu noktada daha doğru sonuçlar vermektedir. Ayrıca yorktest damardan alınan kan ile yapılıyor ve sonuçlar yurt dışına gönderilirken çeşitli problemler çıkabiliyor. imupro gıda duyarlılık testi Merkezi İstanbul Nişantaşı’nda bulunan kendi laboratuarlarında uygulanan bir test olduğu için sonuçları daha güven verici ve daha çok ürüne daha az fiyat ile bakıldığından en önemlisi daha ekonomik.

  amma uzun yazmışım… :)