KadincaSayfa.Com

Aman dikkat! Vücudunuz Önceden Sizi Uyarıyor! KARACİĞERİN TEHLİKE ANINDA GÖNDERDİĞİ SİNYALLER!

Aman dikkat! Vücudunuz Önceden Sizi Uyarıyor! KARACİĞERİN TEHLİKE ANINDA GÖNDERDİĞİ SİNYALLER!

Karaciğer, vücudumuzun en önemli organlarından biridir. Şeker, yağ ve vitamin burada depolanır. Ayrıca metabolizmamızı düzenler ve toksinler vücuttan atılmasını sağlar. Bu nedenle karaciğer vücudumuzun ‘Temizlik merkezi’ olarak da bilinir.

Sağlıklı bir yaşamın şartı sağlıklı bir karaciğerden geçer. Bu nedenle karaciğerimize iyi bakmamız gerekir. İşte karaciğerinizin sağlıksız olduğuna dair işaretler:

İşte Karaciğerinizde Sorun Olduğunu Anlamanın Yolları

Karaciğerinizin düzgün çalışmamasına neden olan birçok faktör vardır. Obezite, aşırı alkol tüketimi ve karaciğerin filtreleyemeyeceği türden yiyeceklerin aşırı tüketimi bunlardan bazıları.

Karaciğerimizin düzgün çalışmadığına dair birçok belirti vardır. Belirtiler kişiden kişiye göre değişirken, bu belirtilerden genellerini bilmenizde fayda var.

1- Karnın üst kısmında ağrı

Bazı yağlar karaciğerinizin büyümesine neden olur. Bu nedenle karnınızın üst kısmında ağrı hissedersiniz. Öte yandan bunun nedeni midenizin gazla dolu olması ve şişmiş olması da olabilir.

2- Kronik yorgunluk

Bazen hepimiz yorgun hissederiz. Ancak sürekli yorgun hissediyorsanız, karaciğerinizde bir sorun olabilir. En iyisi bir doktora görünmek olacaktır.

3- Derideki renk değişimi

Deriniz sarılaşmaya başlarsa karaciğerinizde sorun olabilir. Vücut, sindirime yardımcı olması için bilirubin isimli bir pigment salgılar. Karaciğer de bunu filtreleyemezse sarılığa yakalanabilirsiniz. Ayrıca bu kişilerde deri hastalıkları ve kaşınma da görülür.

4- Bulantı

Karaciğeriniz düzgün çalışmazsa sık sık mideniz bulanır. Özellikle de yağlı yiyecekler yedikten sonra. Baş dönmesi, kusma ve ishal diğer belirtilerdir.

5- İdrar ve dışkı

Karaciğeriniz düzgün çalışmıyorsa, dışkınız renksiz veya beyazımsı bir renkte olabilir. Öte yandan idrarınız daha koyu renkte olacaktır.

6- Kaslar

Eğer vücudunuzun herhangi bir bölgesi kolayca morarıyorsa, kaslarınızda ağrı varsa ve bacaklarınızda şişik varsa karaciğeriniz görevini yerine getiremiyor demektir.

Karaciğerinizde sorun olduğunu düşünüyorsanız, hemen doktorunuza görünmelisiniz.

Karaciğer sorunlarıyla karşılaşmamak istiyorsanız sağlıklı beslenmeli, içki ve sigara içmemeli ve düzenli olarak spor yapmalısınız.

Bu önemli işaretleri arkadaşlarınızla paylaşmayı unutmayın.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.