KadincaSayfa.Com

Muz Hakkında Genel bilgiler

Muz Hakkında Genel bilgiler

Muz Hakkında Genel bilgiler

Muzun 100 gramında 85 kalori enerji içermektedir, bu acıdan bütün meyvelerin içerisinde enerji içeriği en yüksek meyve olarak tanımlanmaktadır. Aynı zamanda biraz tatlı şekerli olması sebebi ile özellikle şeker hastaları muz tüketiminden kaçmaktadır. Bu şeker hastasının hiç muz tüketmemesi anlamına gelmemektedir. Bir şeker hastası gün içinde örneğin 4 tane meyve tüketiyorsa bunlardan birisi tatlı olsun. Tutup ta her birini muz, incir, üzüm veya kavun karpuz gibi tatlı meyvelerden yana kullanırsak o zaman sıkıntı yaratabilir. Özellikle içermiş olduğu potasyum sayesinde böbrek hastaları için sıkıntı yaratabilir. O yüzden potasyum değerlerine bakarak böbrek hastalarının bu konu da biraz daha dikkatli davranması gerektiğini düşünüyoruz. İçermiş olduğu pepkir sebebi ile ishale faydalı olurken diğer taraftan  düzenli tüketim durumunda normal sağlıklı bireylerde bazen kabızlık gibi şikayete zemin hazırlayabilir. Sporcuların da muz tüketmesinde şöyle bir fayda vardır, içermiş olduğu potasyum sayesinde krampları gidermeye önlemeye yardımcı olabilmektedir. Özellikle kişi sırf sporun hemen akabinde süt ve yoğurt gibi bir besinle karıştırırsa hem  süt ve yoğurtta bulunan protein sayesinde hem kas kaybını önler hem de aynı zamanda muzda bulunan doğal şeker sayesinde kaybettiği glikozen drpolarını yerine koyar. Son derece faydalı bir besin olan muz içersinde yüksek oranda su,protein ve az miktarda yağ içeririr.

Muz Hakkında Genel bilgiler

Muzun Faydaları

  • Sindirim bozukluğu sorunuz varsa 2 günde bir tane yiyeceğiniz muz sindirim sisteminizi düzene sokacaktır.
  • Yüksek oranda potasyum içeren muz, vücudunuzdaki atıkların vücudunuzda barınmasını engelleyerek idrar ve dışkı yoluyla atılmasını sağlar.
  • Sürekli bacaklarınızda kramp sorunu yaşıyorsanız, günde 1 tane muz yiyerek kramplar kurtulabilirsiniz.
  • Kalp ritim bozukluğunuz var ise günde 1 adet muz kalp atışlarınızı düzene sokacaktır.
  • Eğer bedeninizde potasyum eksikliği var ise sürekli ödem oluşmuş bir vücutla yaşamak zorunda kalırsınız. Muz bu sıkıntınızı içerdiği yüksek orandaki potasyum sayesinde girerek ödemsiz bir hayat geçirmenizi sağlar.

Muzun Zararları

Muz günde 1 den fazla tüketildiğinde kabız edici özeliğe sahiptir. Ayrıca diyet yapıyorsanız haftada 2 adet muzdan fazlasını yememeniz gerekir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.