KadincaSayfa.Com

Lavanta Hakkında Genel Bilgiler

Lavanta Hakkında Genel Bilgiler

Lavanta Hakkında Genel Bilgiler

Mavi beyaz renkleri ile çok güzel kokan lavanta, hem renkleri hem kokusu hem de kokusunun sayesinde evden güve ve tahtakurularını uzaklaştırılması ile beğeni toplar.

Lavanta’nın Yararları (Faydaları)

Hoş kokulu lavanta, bulunduğu ortamdaki kişilerin sinirlerini yatıştırır.
Romatizma ağrıları çekiyorsanız, lavanta romatizmal ağrılarda son derece etkilidir. Aktarlardan alacağınız lavanta yağı ile romatizma olan bölgelere masaj yapmanız halinde romatizma ağrılarınız dinecektir.
Özellikle çocuklarda yüksek ateş görüldüğünde, lavanta yağı ile masaj yapılırsa ateş düşürücü etki gösterir.
Lavanta aynı zamanda iyi bir karaciğer dostudur.
Sarılık hastalığına, hepatit B ve C hastalığına lavanta çok iyi gelmektedir.
Baş ağrısı çekiyorsanız veya migren nöbetleriniz tutuyorsa, lavanta yağı ile yapacağınız masajlar migren nöbetlerinizi ve baş ağrılarınızı geçirecektir.
Sık sık karın şişliği sorunu yaşıyorsanız lavanta yağı ile karın bölgenize masaj yapmanız halinde karnınızdaki şişliğin yok olduğunu göreceksiniz.
Saç dökülmelerini önlemek için, saç diplerine lavanta yağı ile masaj yapabilirsiniz.
Egzama, sedef hastalığı, yanık tedavisinde lavanta çayı veya lavanta yağı tedavi edici etki gösterir.
Bir-iki damla lavanta yağını salatalara damlatmanız halinde cinsel performansı yükselsiğini görebilirsiniz.

Lavanta yağının faydaları nelerdir?

Lavanta öz yağı, aroma terapide kullanılır lavanta yağı ülkemizde de çıkarılıyor ancak en önemli etken olarak söylememiz gerekiyor ki aromatik yağların yani ucucu yağ alırken mutlaka botanik isimlerine dikkat etmeniz gerekiyor. Çünkü bu yağlar farmotik özelliğe sahip yani ilaç benzeri etkiye sahipler. Dolayısı ile .ceriğinde hangisi olduğunu anlayabilmek için doğru isimli yağı kullanmanız gerekmektedir. Ülkemizde genelde lavanta yağı adı altında karabaş otu kullanılıyor, karabaş bitkisinden çıkarılıyor ki bu lavanta ile çok fazla aynı etkiye sahip bitki değildir. Lavanta 3 farklı etkiye sahip, zihinsel, bedensel ve ruhsal etkiye sahip bir yağ. Zihinsel boyutta rahatlatıcı her türlü rahatlama sinir problemlerinde sinirsel rahatlatıcı aşırı kızgınlık kaygı problemlerinde rahatlatıcı uykuya dalma problemlerinde uyumayı daha kolaylaştırıcı. Depresyonda yatıştırıcı, matem durumlarında ölümü geride kalanların kabullenmesini kolaylaştırıcı kırık kalplerde özellikle kırık kalplerde çok kuvvetli bir etkiye sahip bir yağ. Aynı zamanda cilt üzerinde beden üzerinde fiziksel kullanımda yine yatıştırıcı serinletici etkisine sahip.

lavanta

Lavanta’nın Zararları

Lavanta yağını kesinlikle hamile kadınlar ve alkol alan kişiler kullanmamalıdır. Ayrıca lavanta yağının 4-5 damla fazlası zehirleyebildiği için gün içinde 4-5 damladan fazla kullanılmamalıdır.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.