KadincaSayfa.Com

İşte Bu Yüzden Karpuz Çekirdeklerini Atmamalısınız – Faydalarını Duyunca Şaşıracaksınız

İşte Bu Yüzden Karpuz Çekirdeklerini Atmamalısınız – Faydalarını Duyunca Şaşıracaksınız

Yaz geldi ve hemen her yerde karpuz satılmaya başlandı. Karpuzu sevsek de çekirdeklerinden nefret ediyoruz.

Üreticiler çekirdeksiz karpuzlar da yetiştiriyorlar. Ancak çekirdekli karpuz kadar tatlı olmuyor. Üstelik karpuz çekirdeğinin bazı yararları da var. Az sonra okuyacaklarınızdan sonra karpuz çekirdeklerini de yemeye başlayacaksınız.

Karpuz, yaz aylarının gözdesi ve en çok tüketilen meyvesi. Karpuz, vücuttaki sıvı akışını dengeliyor ve cildin nemlenmesini sağlıyor. Öte yandan çekirdeğinin de bir o kadar faydası var.

Hastalıkları önleyici besinler
Karpuz çekirdeğinde magnezyum, demir, A,B ve C vitaminleri yer alıyor.

Bir de çekirdekler protein açısından zenginler. Çekirdekte triptofan, glutamik asit, lisin ve arginin yer alıyor. Arginin, tansiyonu dengeliyor ve koroner kalp hastalığını önlüyor.

Karpuz çekirdeğinde yer alan lifler sindirimi de düzenliyor. Midemiz ve bağırsaklarımız vücudumuzun hassas noktaları.

Çekirdekler bir de kolesterolü düşürüyor ve yüksek tansiyonu dengeliyor.

Çekirdekleri kullanma
Karpuz çekirdeği ne kadar faydalı olsa da çoğumuz çekirdeği direk yutmak istemiyoruz. Çekirdeği yutmadan da vücudumuza sokmak mümkün. Çekirdekleri önce kurup sonra da blender ile toz haline getirebilirsiniz. Elde ettiğiniz tozu çay niyetine içebilirsiniz. Bu tozun antik çağlarda böbrek taşı düşürmek için kullanıldığı biliniyor.

Karpuz çekirdeğinin faydalarından haberdar mıydınız? Değilseniz ve yeni öğrendiyseniz arkadaşlarınızın da haberdar olması için paylaşın.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.