KadincaSayfa.Com

İğne Oyası Tülbent Örnekleri

İğne Oyası Tülbent Örnekleri

İğne oyaları geneleksel kültürümüzün zengin çeşitlerinde Anadolu el sanatlarının en önemlilerinden birisidir. Anadolu,da oyaların dilleri vardır, verdikleri mesajla iletişim kurma aracı olmuş yüzyıllarca. Süslemek ve süslenmek başlıca temel unsurudur. İğne oyası tülbentleri günümüzde de özellikle Anadolu, da hale yaygın  bir şekilde kullanılmaktadır.

Galerimizde bulunan birbirinden güzel, biraz zor olmakla birlikte, çok güzel bir modeller bulabilirsiniz.  Sarı papatya motifi, siyah tülbente harika durmuş. İğne oyaları el emeği göz nuru asla paha biçilmez. Ben yelpazeye benzettiğim için, yelpazeli motif dedim. Yapımı zor olan bu  modeli sizde çok beğeneceksiniz.  İğne oyasını basit bir fular kenarına işleğiniz zaman farklı bir tasarım yaratmış olacaksınız.  Basit bir tülbente, çok değişik ağırlık veren modellere sizde bayılacaksınız.

Kolay iğne oyası nasıl yapılır?

İğne oyası yapmak için, bir iğne ve iplik yeterlidir. Birde çalışma parçası gereklidir, yapacağımız teknik halk arasında sıçan dişi olarak bilinen kuyumcu kafesidir. Öncelikle iğneye ipliği geçirelim, önce tülbenttin kenarına zürafa çekelim. Daha sonra ilk yapılan zürafaya ilk çalışma ipimizi tutturalım bir düğüm atalım, yanında ki zürafaya geçelim tekrar bir düğüm atalım, yaptığımız zürafanın içine girip bir düğüm daha atalım. Hemen düğümün yanına küçük bir zürafa düğümü atalım bu da kirpiği oluşturmakta yanda ki zürafaya geçelim.
kolay iğne oyası
Yanda ki zürafa geçtikten sonra ilk önce dip çekiyoruz, cağa çekerek oturtmaktayız bu çalışmamızı havlu kenarlarında kullanabiliriz yemeni kenarlarında kullanabiliriz bebek mendillerinde kullanabiliriz. Hemen hemen ilk etapta herkesin öğrendiği bir çalışmadır kuyumcu kafesi (sıçan dişi)
kolay iğne oyası.JPG2

 

Tüm fotoğraflarımızın büyük halini görebilmek için aşağıdaki fotoğraflardan birine tıklayarak Galerimize gidebilirsiniz.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.