KadincaSayfa.Com

Deli bal Hakkında Genel Bilgiler

Deli bal Hakkında Genel Bilgiler

Deli bal Hakkında Genel Bilgiler

Tarihte “deli bal”ın silah olarak kullanıldığına ilişkin bazı yazılı veriler bulunduğu biliniyor. Tarihi verilerde, tahminen Milattan Önce 401 yılında Karadeniz yakınlarında kamp kuran on bin Yunan askerin yörede yaşayan halk tarafından deli balla zehirlendikleri bilinmektedir. Yine Milattan Önce 67 yılında Pontus kralı Mitridat’a karşı gelen Pompey’in ordularının da yine aynı bölgeye yakın bir yerde kamp kurmuşlar, buldukları petek ballarını yiyerek zehirlendikleri ve kolayca esir düştüklerinin anlatıldığını söyledi. Deli bal Tarihte düşmanları etkisiz hale getirmek için kullanılan ilk biyolojik silah olarak bilinir. Bu balı tüketilirken çok dikkatli olmamız gerekmektedir. Deli bal bu durumda eğer doğru kullanılırsa, ilaç yerine kullanılabilir, aksi şekilde kullanılırsa zehir yerine geçebilen bir besin kaynağıdır.
Özellikle Karadeniz bölgesinde, kendiliğinden yetişen bir bitki olan dağ gülü bitkisinin nektarından, arıların üretmiş olduğu bir bal olan, deli bal, geçmiş tarihte kimyasal silah olarak kullanıldığı rivayet edilir. Çünkü birçok faydası olan deli balın aynı zamanda bir çay kaşığından fazlasının kişiye zehirleyerek, ölümüne bile yol açabileceği ifade edilir.

Deli balın tüketim miktarını abartılmadan kullanıldığında, kişideki mide ağrılarına, bağırsak hastalıklarına, şeker hastalığına, hipertansiyona tedavi edici özellik gösterdiği ifade edilir.

deli-bal

Ancak deli bal tüketimini sadece 1 çay kaşığı tüketmek gerekir. Zira daha fazlası kişiyi sadece birkaç dakika ve birkaç saat içinde zehirleyerek hastanelik edebilir. Kişi deli baldan zehirlendiğinde nabzında düşüş başlar, şuurunu kaybeder ve kasları gevşemeye başlar. Son derece tehlikeli bir durum olan deli bal zehirlenmesi ani ve çok fazla tansiyon düşmesi ölümler yaşanabilir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yandex.Metrica