KadincaSayfa.Com

Çocuk Ve Beslenme

Çocuk Ve Beslenme

Çocuk Ve Beslenme

Çocuklarda beslenme düzeni hakkında, çatışmalar yaşıyorsanız.

Hiç bir yemek anne ve çocuk arasında olan güven ilişkisini bozmamalıdır. Anne ve babalar, çocuğunun karnının doyması ve sağlıklı beslenmesi için zaman zaman çocuğunu zorlamaya, ısrar etmeye hatta çocuğa öfke gösterisi yapabiliyoruz.
Tabi ki çocukların keyif olarak yedikleri yiyecekler var. Birde anne babaların çocuğun tüketmesini istediği sağlıklı besinler var. İşte tam da bu noktada ipler kopuyor bazen. anne veya babalar sabırlı olamıyor ve çocukla çatışma haline giriyor. Oysa onunla inatlaşmadan seçenekler sunmamız gerekiyor bu noktada. Seçtiğiniz bu yiyeceklerin hem çocuğun hem keyif alabileceği hem de sağlıklı olduğundan emin olduğunuz gıdalar olabilir. Örneğin; çocuğunuz cips veya gofret istiyor, ama her ara öğün aralarında cips, gofret gibi yiyecekler verdiğimiz zaman çocuğumuz sağlıklı beslenmez. Bu ara öğünleri öyle bir ayarlarsınız ki, bir ara öğünde meyve, diğer ara öğünde süt ya da yoğurt seçeneklerini çocuğumuza verebiliriz. Diğer ara öğünde hem çocuğunuzu mutlu etmek adına, iyi bir marka dondurma verebilirsiniz. Böyle bir ayarlama yaparak hem çocuğunuzun çok sevdiği keyif alarak yediği seçenekler oluşturmuş olursunuz. Bu arada anne baba olarak onların sağlıklı beslenmesini sağlamış oluruz.

Çocuk Ve Beslenme

Keyif olarak yediği, atıştırmalıkları, ödül olarak vermeli miyiz?

Hiçbir şekilde bir besin koşulla veya ödül olarak çocuğa verilmemelidir. Verilen atıştırmalıklar koşul değil, keyif alarak yediği ve iyi seçilmesi gereken besinlerdir. Bunun için anne ve çocuğun arasındaki ilişki kalitesi çok önemlidir. Bir annenin çocuğuna sunduğu seçenek koşulla değil, çocuk için zevkli ve eğlenceli olmalıdır. Mesela yoğurt vereceğimiz bir ara öğün bu yoğurt bitecek yerine, sana çok sevdiğin yoğurt getireceğim, bu yoğurdu sen çok sevdiğin için yaptım, bak bakalım beğenecek misin?. Motive ederek sunarak verdiğiniz her gıda bitecektir göreceksiniz. Çocuğa yiyeceği koşul olarak değil, yediği yemeği keyif alarak tüketmesini aşılamaktır, burada önemli olan.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.