Zencefil Hakkında Genel Bilgiler

Zencefil Hakkında Genel Bilgiler

Son derece faydalı bir bitki olan zencefil birçok hastalığa şifa olan, Kuran-ı kerim içersinde adı geçen bir şifalı bitkidir.

Zencefilin Faydaları

 • Meyve gibi çiğ olarak kıtır kıtır gün içersinde tüketeceğiniz zencefil mide ve bağırsaklardaki sıkışmış gazı boşaltarak dümdüz bir karın sahibi olmanızda fayda sağlar.
 • Zencefil sizi bol bol terletecektir. Buna hazır olun zira terleyerek vücudunuzdaki toksinleri atmanızı sağlayan zencefil doğal olarak da zayıflamanızı hatta kısa süre içersinde 1 beden kadar incelmenizi sağlar.
 • Damar tıkanıklığı sorunu yaşıyorsanız zencefil tam destek vererek tıkalı damarlarınızın açılmasına fayda sağlar.
 • Zencefil cinsel yaşamınızda resmen afrodizyak görevi görür.
 • Romatizma ağrılarından şikâyet ediyorsanız gün içinde birkaç tane zencefil romatizma ağrılarınızı geçirecektir.

 

 • Hemoroit acısı çekenlerdenseniz zencefili günde birkaç tane yemeniz 2-3 gün içersinde hemoroit sorununuzda büyük çözüm olacaktır.
 • Yüksek kolesterol hastalığınız var ise zencefil kolesterolünüzü düşürecektir.
 • zencefil cayı-nasıl-hazırlanır

Zencefilin Zararları

Zencefilin aslında belirgin bir zararı yoktur ama fazla tüketirseniz bağırsaklarınızı çok fazla çalıştırıp ishal olabilirsiniz.Zencefil Çayının Yan Etkileri: aşırı tüketildiğinde göğüste yanma hissine, ishale ve ağızda tahrişe neden olabilmektedir. Eğer safra kesenizde taş varsa zencefil çayına başlamadan önce doktorunuza danışınız. Zencefilin kanı inceltici etkisini göz önüne alarak kullanmalısınız, tansiyon hastaları ilaç kullanırken, Zencefil Çayı kullanmamalıdırlar. Hamilelik döneminde zencefil çayını yine doktorunuza danışmadan kullanmamalıyız.

Zencefil Çayı Nasıl Hazırlanır?

Öncelikle zencefili ayıklayalım, ince dilimler halinde soyalım, yaklaşık dört santim zencefil ince bir dilim bir bardak suya normal gelmektedir. Dilimler ince olmalı, önce suyu kaynatalım daha sonra 1 dilim ince zencefili kaynamış olan suyun içine ilave edelim. Demlenme işini tüm suyu mesela 4 bardak hazırlayacaksanız, tencereye önce suyu alıp kaynatalım ocağın altını kapatıp zencefili ilave edelim 15-20 dakika demlenmeye bırakalım. Silerseniz tatlandırmak için bal kullanabiliriz faydasının artması için limon dilimleri de ekleyebilirsiniz. Şifa olsun.

Etiketler:

Zencefil Hakkında Genel Bilgiler Konusuna 1 Yorum Yapıldı
 1. meral uğur dedi ki:

  eğer öksürükle baş edemiyorsanız ceviz büyüklüğnde ki zencefili 4 e bölüp yarım limon suyu ve 1 tatlı kaşı bal ilavesiyle karıştırıp 2 saat beklettikten sonra için. birkaç gün yapın öksürükten eser kalmadığını göreceksiniz

Sayfa başına git
Yandex.Metrica