Yüz Felci

Kişinin yüzünde bulunan adalelerin hareket etmesini sağlayan, yüz sinirlerinin fonksiyonlarını yerine getirememesini sebep olan duruma yüz felci denir.

Yüz felcine sebep olan, fonksiyonlarını yerine getiremeyen sinirler iki parçadan oluşur. Birincisi beyin içersinde bulunan sinir parçasıdır, ikincisi ise beyin dışında kalan sinir parçasıdır. Yüz felçlerinde görülen ise daha çok beynin dışında kalan sinirlerin çalışamaması durumudur.
Beynin dışındaki sinirlerin çalışmasını durdurması ile oluşan yüz felçlerinde, gözlenen durum; yüzün tek tarafının felç olması olarak görülür.
Beynin içindeki sinirlerin fonksiyonunu yitirmesi ile oluşan yüz felcinde ise yüzün alt yarısını çalışamaz hale getiren yüz felci durumlarıdır.

Yüz felci neden olur?

Yüz felcinin tam olarak sebebi bilinmiyor. Daha çok 15 ila 60 yaş arasında görülen yüz felci, gebelik döneminin son üç ayında da görülebilir. Yüz felci hastalığına halk arasında şoför hastalığı da denilir. Sebebi ise şoförlerin araçla ilerlerken camını açık bırakarak rüzgâra yüzünü maruz bırakması olarak bilinir.

yuz_felci-300x254

Yüz felcinin belirtileri nelerdir?

Kişi yüz felci geçirmende önce bir takım ön bulgular yaşayabilir. Yüzün felç olacak kısmında kişi karıncalanma, yanma, batma hissi duyar. Bunun yanında kişi yüzünün hangi tarafında felç geçirme aşamasındaysa o tarafındaki kulağında şiddetli ağrı hissedebilir. Yüz felci olacak kısımda hafif kabarcıklar meydana gelebilir. Bu sayılanlar yüz felcinin öncü bulguları arasındadır. Bunlar dışında hasta yüz felci geçirme aşamasında istemli hareketlerinde kontrolsüzlük ve yavaşlama hissetmeye başlar. Örneğin, hasta yemek yemede, gözünü açıp kapatmada, çiğnemede zorluk çekemeye başlar. Hasta eğer dudağınız büzemiyor, ıslık çalamıyor, kaşını kaldıramıyor ise tam yüz felci durumunu artık yaşıyor demektir.

Yüz felci tedavisi nasıl olur?

Yüz felci tedavisinde, diğer bütün hastalıkların tedavisinde olduğu gibi, hastalığa sebep olan şeyler belirlenip ona göre tedavi yöntemine gidilir. Yüz felci geçiren kişiye ağızdan kortizon verilerek 15-20 gün devam edilir. Bunun yanında hasta bu iyileşme sürecinin 6 ay kadar uzayabileceğini bilmelidir. Yüz felci geçiren kişiye gerekli ilaç takviyesi yapılmasının yanında, hastanın da dikkat etmesi gereken nokta yüz felci geçirdiği tarafı üşütmemek, ani terletip ani soğumalara maruz bırakmamaktır. Genelde yüz felci belli tedavi süreci sonrasında tamamen yok olabilir.

Etiketler:

Yüz Felci Konusuna 1 Yorum Yapıldı
  1. muslum dedi ki:

    benim 2 gun once yuzmun sol trfinda kasimin uzerinde tresme basladi yzmun sol trafinda uyusma oldu sol gozumu tamolarak kptmyorum su icmede zorlanma guldgumde yuzum bir farkli gorunum almaya basladi sol traf kasimi oyntmyorum ve kasim asagiya kaymis gibi gornum var yasim 54 suanda yurt disindayim bu olay 2 gun once oldu burda bir doktora gitim yuz soku gcrmissin dedi 2 cesid hap yazdi yuzunu scak havlu ile tedavi et dedi sizden ricam neyapmam gerekli detayli bilginize ihtyacim var lutfen bilginizi bekliyorum simdiden cok tsekur ediyorum acil bilglendirmenize ihdyacim var ben su an endonzyada klyorum sayglarimi sunar cok tsekur ederim muslum seriban.

Sayfa başına git
Yandex.Metrica