Vajinit (Vajina İltihabı)

Vajinanın bir sebepten dolayı iltihaplanmasına “Vajinit” denir. Vajinanın iltihaplanmasına neden olan bakteriler, mantarlar, virüsler gibi canlı etkenlerinde var olduğu bilinmektedir. Fakat hasta kişinin yaşına bağlı olarak etkenlerin görülmesinin sıklığı değişir. Mesela ergenlik öncesinde ve ya menapoz sonrasındaki dönemlerde “ nayseria gonorea” vaginit etkenine sıkça rastlanırken, cinsel açıdan aktif olunduğu zamanlarda bayanlarda iltihapların sıkça ratlandığı etkenler “ Trikomos vaginalis”, “Kandida albikans”, “herpes virüs”, “Hemofilus vaginalis” olur.
Vajina iltihaplarındaki en bilinen belirti, vajina akıntısının olmasıdır. Bununla birlikte rahatsızlığın olduğu kişide, vajinada yanma ile kaşıntı hissedilebilir. Bu durumlar genelliklede idrar yapılırken şiddet gösterir. İdrar yapılırken oluşan yanma hissi genellikle mesane iltihabını yani “sistit” kuşkusunu uyandırmaktadır. Vajina iltihabının tedavisi için gereken başarıyı sağlayabilmenin yolu, iltihap etkeninin bulunup, bunu iyi etmek için etkin bir antibiyotik tedavisi uygulanmaya başlanmalıdır. Vajina intihabı oldukça geniş nedenlerden kaynaklı, mikrobik, allerjik, hormon dengesizliklerine bağlı ve yabancı cisim kaynaklı olmak üzere çeşitli gruplara ayrılmaktadır. En fazla rastlanan üretken yaş grubunu etkisi altına alan mikrobik vajinit ve parazit ve mantarlardan oluşan vajina intihaplanmasını yaşamayan kadın yoktur.

vajinitten korunma yolları
Kimi hastalarda östrojen hormonundan da faydalanılmaktadır. Östrojen özelliklede ergenliğin öncesinde ve de menopozun ardından hastanın vajinasının iç yüzünü kaplayan mukozayı kalınlaştırır, bu bölgedeki hücreler çoğalır. Hücreler çoğaldığında ise glikoz nedeniylede laktik asidin üretimi artar. Buysa vajinanın asitliğinin artmasına neden olur. Asitliği ve mukoza kalınlığının atmış vajinanın iç yüzeyiyse iltihaplanmalara karşın direnç kazanır.

En sık yaşanan vajinit nedenleri:

Bakteriyel vaginosis (Gardnerella vaginiti, non-spesifik vajinit)
Trikomonas vajiniti
Vajinal kandidiyazis (Mantar enfeksiyonu)
Atrofik vajinit
Vajinit (Vajina İltihabı) Korunmak için doğru yapılacak şey temizlik. Mantarlar nemli ortamları severler bu yüzden iç çamaşırlarınızın nemli kalmamasına özen göstermelisiniz. Islak mayo ile oturmamalısınız, pamuklu iç çamaşırı tercih etmeli. Tuvalet temizliğinde temizliği önden arkaya doğru yapmalı (bağırsaktaki parazit ve mantarların geçmemesi için) Alerjik vajinitten sakınmak için, kokulu petlerden uzak durmalı, vajinal duşlardan uzak durulmalı.

 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git
Yandex.Metrica