Ürik asit

Ürik asitin erkeklerde normal değeri, 2.5-8.0 mg/dL iken kadınlarda ürik asit normal değeri, 1.5-6.0 mg/dL dir.
Ürik asit, bedenin genetik yapı taşları olan DNA ve RNA nın bünyesinde bulunan purin ismindeki maddelerin metabolizmasının en son ürünü olarak bilinir.

Ürik Asitin Yükseldiği Durumlar

Diyet yaparken fazla miktarda protein alınması, bedende üretim artışı veya böbrek fonksiyon bozuklukları gibi bir sebeple bedenden uzaklaştırılamaması gibi durumlarda kandaki ürik asit seviyesi yükselir. Yüksek seviyedeki ürik asidin kristaller şeklinde çeşitli dokularda biriktiği bilinmektedir. Bu dokular, çoğunlukla eklem sıvıları ve böbreklerde görülmektedir. Eklem sıvılarında ürik asit kristallerinin birikmesi ile meydana gelen ağrılı hastalığa GUT hastalığı ismi verilmektedir. Böbreklerde meydana gelen birikim ise böbrek yetmezliği ve idrar yollarında taş oluşmasına sebep olur. Bunun yanında bazı tümörler, hemolitik anemiler, bazı yanıklar, sedef hastalıkları, ışın tedavisi, ilaç tedavileri sayılabilir.

urik-asit

Ürik Asitin Azaldığı Durumlar

Yapılan diğer analiz sonuçları normal çıkarsa ise ürik asit değerinin düşük çıkması genelde önemli ir sorun teşkil etmez.

Ürik Asit Testi

Ürik asit değerlerini öğrenmek için yapılacak olan test için birkaç damla kan yeterli olur. Ürik asit testinden 12 saat kadar önce yemek yemeyi kesmelisiniz. Kan aldırmadan önceki 24 saatte antienflamatuar (iltihap giderici) ilaçlar, kortizon ve glikoz, askorbik asit (C vitamini) gibi ilaçları almaktan vazgeçilmelidir.

İdrarda Ürik Asit

Birçok vakada idrar ile ürik asit yoğunluğunu saptamak oldukça faydalıdır. Ürik asit miktarı, 2–3 etsiz beslenmeden sonra, 24 saatlik bir vakitte toplanan idrarla ölçülür. Böbrek yetmezliği hastalığında ve böbreğe dayalı bütün ürik asit değerleri yükselmelerinde idrarda ürik asit azalmıştır. Hemolitik kansızlık sorununda, lösemide yani kan kanseri de, birçok tümörde, zatürreenin iyileşme döneminde ve çoğunlukla aşırı hücre yıkımı görülen tüm durumlarda ürik asit atımı yükselir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git
Yandex.Metrica