Tromboflebit

Venöz damarlarının iltihaplanmasıdır tıpta. Tromnoflebit venin (kirli kan damarları) çevresinde ki dokuların sebep olduğu enfeksiyonun neticesinde ya da bedenin bir noktasındaki enfeksiyonun odağı olan bakterilerin kanla öbür damarlara taşınması sonucunda ortaya çıkar. Sıklıkla bacakta meydana gelirler.
Tüm ileri ve kronik enfeksiyonlarda, ameliyat ile doğumun ardından vende trombüs – pıhtı oluşabilir. Böyle durumlarda tromboflebite sebep olur.
Tromboflebite, yatkınlığı bulunan venlerin içerisnde variköz hemoroidal venler, variköz bacak veni, pelvik venleri sıralayabiliriz.
Trommoflebitte ilhitabında reaksiyonu genelde olaysız olarak yatışmaktadır ve de emboli (pıhtı atma) fazla olmaz.
Flebotromboz farlıdır ve de ilhihaplı olmaz. Taronboflebit ile sıkça karıştırılır. Flebotrombozda vende oluşan pıhtılar ven etrafındaki dokuya yapılan darbenin ya da kimyevi tahrişin takibinde eşlik etmektedir.  Bu iki rahatsızlıkta da kanın pıhtılaşması söz konusu olabilir. Flebotrombozun belirtisi şiddetli olmaz, ama tromboflebit genelde ataklar halinde başlamaktadır. Kramp şeklindeki ağrının ardından bacak şişer ve de morarmalar görülür. Venöz damarların belirginleşmesi ve de ateşlenme görülebilir.

Tromboflebit
Tromboflebit; akciğer embolisine ( ven duvarından kopmuş olan pıhtının akciğerin arterlerinde ani tıkanıklık yapmasının neticesinde) ve de septik embolinin (enkekle olan pıhtı bedende ayrı bir noktaya gidip enfeksiyona neden olur) oluşmasına neden olabilir.
Tedavisi, tromboflebit olan kısım yüksek bir noktaya kaldırılmalı. Rahatsız kişi kesinlikle dinlenmelidir. Antibiyotik, hekim kontrolü altında heparin ile ağrı giderici ilaçlar verilmektedir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git
Yandex.Metrica