Şişmanlar daha uzun yaşıyor!

Kilolular daha uzun yaşıyor!

Kilolular bir araştırmaya göre daha çok yaşıyorlar. Danimarka’da yapılan bir araştırmaya göre bildiğimizin dışında, kiloluların daha uzun yaşadığını ortaya çıkardı. 40 yıldır 100 denek üzerinde yapılan bu çalışma vücut kitle endeksilerine göre yapıldı. İşte detaylar:

Danimarkalı bilimadamları 40 yıl boyunca 100bin kişide çalıştı. Ezber bozan bir sonuca ulaştı. Kiloluların daha uzun sürede yaşadıkları tespit edildi. Daha az yiyen daha zayıf insanların daha sağlıklı olduklarına inanılır hep. Sağlıklı oldukları konusuna şüphe yok ancak Danimarkada yapılan bir araştırma, tüm ezberleri bozdu. Çünkü o araştırmaya göre kilolu olalar daha uzun yaşıyor. Yeni bir tartışmayı da beraberinde getiren o tartışma sonuçlarına göre 70li yıllarda vücut kitle indeksi 23.7 olan ve normal kilo olarak belirlenen kişiler en uzun yaşayan arasındaydı. O araştırma için 40 yıl boyunca tam 100 bn kişinin vücut kitle indekslerine bakıldı. 1970li yıllarda normal kilolu olanlar daha uzun yaşarken 2000li yıllarda kilolu olan insanların daha uzun yaşadıkları ortaya çıktı.

Kilolu insanlar daha uzun yaşıyor

Vücut kitle indeksi nasıl hesaplanıyor?

Ağırlığınızın boyunuza oranı 18.5-24.9 arası = Normal

Ağırlığınızın boyunuza oranı 25.0- 29.9 arası = Kilolu

Araştırmaya göre kiloluların zayıflara oranla daha uzun yaşadıklarının nedeni belirlenemedi. Ancak uzmanlar aşırı kilo tanımının yeniden  yapılması görüşünde.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git
Yandex.Metrica