Sezeryan

Bu zamanda sezeryanla doğum tercih etmekte olan anne adaylarının sayısı oldukça artmaktadır. Bunun en önemli sebebiyse anne adayı açısından normal doğuma oranla sezeryanla doğumun kolay ve rahat olmasıdır. Normal doğum sırasında 8 -10 saat sürebilecek olan doğum süresi, sezeryan doğumuyla 30 dakikada bitiyor olması, anne adayının ve hekimlerin sezeryanla doğumu seçmesinin nedenlerindendir.

Bunların dışında zorunlu haller sebebiylede sezeryan doğumunun tercih edilmesi olasıdır.

Mesela;

Bebeğin duruşunda sorun var ise

Anne adayının kalça yapısındaki darlık normal doğumda tehlike yaratabilirse

Tansiyon hastalığı var ise anne adayında ve de normal doğum sırasında tansiyonun yükselme tehlikesi bulunuyor ise

Bebeğin gelişiminde gerilik bulunuyor ise
Anne adayında ıkınmansa engel olacak bel fıtığı, hipertansiyon gibi rahatsızlıklar bulunuyor ise
Anne adayında genital bölge daraltılması ameliyatı var ise

İkiz, üçüz şeklinde çoğul hamilelik bulunuyor ise

Rahim ağzını plesanta kapatıyor ise

Anne adayının vajinasında tümör, herpes gibi rahatsızlıklar var ise

Anne adayının yaşının ilerlemiş olması ve de tüp bebek tedavisiyle hamileliğin gerçekleştiği hallerde sezeryan doğumu tercih sebebidir.

sezeryan

Sezeryan doğum nasıl yapılır?

Anne adayımıza genel anestezi ya da belden aşağısının uyuşturulduğu epidural anestezi yapılarak, annenin acıyı hissetmesi engel olunarak sezeryanla doğum başlatılır. Karnın alt bölümündeki yani tüylerin bittiği noktanın üstünden 8 santimetrelik bir yatay olarak kesi yapılıyor. Bu kesiden bir iki dakika süresi içinde bebek çıkarılır ve de hemşire yada çocuk hekimine bebek verilir.

Hiç vakit kaybetmeden bebeğin beslenmesini sağlayan plasenta elle rahimden çıkarılır. Annedeki kanamanın kontrol altına alınmasının ardından karın duvarıyla rahim dikilir.

Kesiğe atılan dikişler estetik dikiş olur ve de estetik dikişler bittiğinde sezeryan doğum sona erer. Yapılan bu işlemin zamanı yaklaşık yarım saattir. Anne adayının sezeryan doğum operasyonu bittikten sonra 15 dakika süresince dinlenmeye alınır ve bu arada gözlem altında tutulur, ardından odasına alınıp, takibine odasında devam edilir.

Odasına alınan anne adayının 15 dakikada bir tansiyon, nabız ölçümleri yapılır, vajinal kanamasının olup, olmadığı kontrol edilmektedir. Bu kontrollerin zamanı doğum sonrası ilk 2 – 3 saatlik zaman dilimidir.

Anne adayı sezeryan doğumunun ardından 2 saat içerisinde bebeğine meme vermeye başlamaktadır, bu meme verme işlemi anne sütünün artmasını sağlamaktadır. Birde rahmin toplanması ile vajinal kanamanın riskini azaltır.

Sezeryan doğumun ardından ilk 6 ile 8 saat sonrasında idrar yapma isteği olursa sonda takılıysa çıkarılıp anne ayağa kaldırılmaktadır.

Anne anestezi yüzünden gaz çıkarmada problem yaşayabilir, yürüyüşle bu sorunu ortadan kaldırabilir.

Sezeryan doğunun ardından genelde 2 gün hastanede kalınır ve de gaz problemi ortadan kalkmış, genel durumu iyi olan anne pansuman edilip hastaneden taburcu olur.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git
Yandex.Metrica