Salmonella

Salmonella, kişiyi ishalli hastalığa götüren bir tür bakteri grubudur. Çoğunlukla, hayvan dışkısı bulaşan besinlerden yayılan salmonellanın bir den çok değişik türü vardır.

SALMONELLA YA SEBEP OLAN FAKTÖRLER

Çiğ olan besinler veya yeteri kadar pişmemiş olan besinlerin çok fazla tüketilmesi.
Yumurta veya pastörize edilmemiş sütlerin tüketilmesi.
Alınan besinlerin yeteri kadar temizlenmeden, yıkanmadan tüketilmesi, besinler üzerindeki olası hayvan dışkılarının yok edilememesi.
Yemek yemeye başlamadan önce ellerin yeteri kadar yıkanmaması.

Salmonella

SALMONELLA BELİRTİLERİ:

Salmonella hastalığına tutulan kişide, 12 ila 72 saat içinde ishal, ateş ve karında kramp meydana gelir. Salmonelloz hastalığı genelde 4 ila 7 gün devam eder ve hastaların birçoğu tedavisiz olarak iyileşebilmektedir. Lakin bazı hastalarda hastalık, hastaneye yatırılmayı ve antibiyotik tedavisi uygulanması gerektirebilecek kadar ağır vakaya dönüşebilir. İşte bu gruba dâhil olan kişilerde bebekler, yaşlılar ve bağışıklık sistemi zayıf olan kişiler yer alır.

SALMONELLA HASTALIĞINDAN KORUNMA YOLLARI

Salmonella hastalığından korunmak için, tavuk, yumurta, balık, et gibi besinleri asla çiğ tüketmeyin. Bu besinlerin iyi pişmiş olmasına özen gösterin. Pastörize edilmemi sütleri kullanmayın. Çiğ besinlere dokunduktan sonra mutlaka ellerinizi iyice yıkayın. Pişmiş besinlerle, pişmemiş çiğ besinleri asla bir arada tutmayın.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git
Yandex.Metrica