Progesteron

Progesteron, yumurtalıklar tarafınca salgılanmış olan bir tür cinsiyet hormonudur. Progesteron kelimesinin Latince’de ki anlamı gebeliğe hizmet eden olarak ifade edilir. Progesteron, ön hipofizden salgılanmakta olan lutein üreten hormonun denetimi altında üretilmektedir.
Progesteron salgısının kan içersinde belirli bir seviyeye ulaşması halinde, LHRH salgısında duraklama görülür. Bu şekilde denetimsiz şekilde ilerleyen progesteron salgısı engellenmiş olur. Belli bir hormonun kendi salgısını salgılamakla görevli olan hormonun baskılama yapmasına geriye dönük tepkime yani negatif geri besleme denir. Bedende üretilen çoğu maddenin normal seviyede kalması bu mekanizmalara bağlıdır. Progesteron, en önemli başlıca etkilerini kadın cinsel organlarında göstermektedir ve östrojenin etkilerini bastırarak östrojenle beraber bazı farklılıklara sebep olur.

 

Döl yatağındaki kas dokusunun uyarılmasını azaltıp, kasılmasını güçleştirir, mukoza salgısının çoğalmasını sağlar, dölyatağı ağzında bulunan bezlerin salgısının bileşimini ve yapısal özelliklerini değiştirir, döl yatağında döllenmekte olan yumurtanın daha kolay yerleşmesi için uygun ortamı hazırlar. Bütün bu özellikleriyle hamileliğin başlamasını ve devam etmesini sağlayan progesteron, ayrıca hamilelikte diğer hormonlarla beraber meme dokusunu geliştirerek, bu dokuyu doğumun ardından süt salgılamaya hazır hale getirir. Progesteronun diğer bir etkisi de yumurtlamayı basitleştirmesidir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git
Yandex.Metrica